| Ademira a întrebat:

Am pe perioada sarbatorilor un yorkie la mine si sunt intr-un mare impas. As vrea sa ii dezvolt capacitatea de a mirosi pentru a-l invata niste comenzi de baza. El are aproape 2 ani si cand incerc sa il invat ceva, iau gustarele care ii plac, i le dau, le miroase, incerc sa il ademenesc intr-o anumita pozitie si el adulmeca pana la un anumit punct. Desi isi doreste gustarea, parca isi pierde simtul in momentul in care indepartez putin gustarea de el si nu vrea deloc sa isi foloseasca putin nasul. As vrea sa invete totusi cate ceva, pentru ca stapanul lui nu prea are timp de el. Deci, cum il fac sa isi foloseasca natafleata aia neagra de pe fata? P.S. : Ne chinuim sa il fac sa sada. Cainii mei nu au cum sa ajute pentru ca ei isi stiu comenzile in alta limba.

Răspuns Câştigător
| SteelShadow a răspuns:

As vrea eu serpi, imi plac mult, dar daca aduc așa ceva acasa, zbor cu ei cu tot. Dar am multe animale: caini, pisici,porcusori,chinchila, papagali, porumbel, iepuri, testoase, pesti...

10 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

E un caine cu caracter mare. Deci face ce vrea el si cam atat nu prea ii pasa de recompensa, asa a fost obisnuit si asa ii place nu vad de ce vrei sa il schimbi mai ales acum. Eu sunt de parere ca animalul trebuie sa aiba caracterul lui, ca e un animal nu o jucarie. Eu nu mi-am dresat cainele sa sada, sa imi dea laba, etc, pentru ca nu imi place, prefer cainele sa faca lucrurile care si le doreste, sa ma asculte de la sine, cu iubire nu cu recompensa.

| Ademira explică (pentru LaLaura):

Vreau sa il dresez putin ca sa aiba niste cunostinte de baza. Asta mai ales ca el o ia inainte cand trecem strada si nu se opreste. Ar sari in fata unei masini daca ar fi dupa mintea lui. Bine, nu e vina lui, n-a fost invatat altceva. Nici cainele meu nu stie sa faca piruete sau sa imi faca ceai, dar stie niste lucruri de baza, stie sa respecte anumite lucruri, nu trage de lesa ca si cand as fi de guma, intelegi? Vreau doar sa ii ofer ocazia sa stie niste chestii. Stapanul lui nu are timp de asa ceva, iar cainii chiar sunt fericiti cand invata sa faca aport si alte lucruri. Daca ii dai un os fara sa faca ceva pentru el si el stie ca il primeste oricum, pai nu mai e motivat sa faca nimic, nici macar sa se comporte frumos. Daca tie ti s-ar oferi toate lucrurile pe tava si ai sti chestia asta, te-ar mai interesa/ motiva ceva sa obtii acele lucruri? Orice caine poate fi dezobisnuit de orice obicei si mie imi plac provocarile. Vreau ca el sa fie un caine educat, nu sa stie sa imi faca patul.

| SteelShadow a răspuns:

Chestia asta nu are nici o treaba cu mirosul cainelui. Daca el nu are chef sa va asculte, e plictisit, oricum stie ca i se va da mâncare așa ca nu se chinuie sa respecte comanda. Daca are 2 ani va va fi extrem de greu sa-l dresati, un caine trebuie dresat de la vârsta de 1-3 luni. E un caine matur si e mai greu de "păcălit" cu gustarile. Cainele simte mirosul recompensei, dar nu vrea sa va asculte. Oricum rasa Yorkskire Terrier e una incapațânată. Trebuie sa fi foarte perseverent si rabdator cu el. Trebuie sa-l dresezi cand e flamand altfel nu ai nici o șansă. Mult noroc!

| Ademira explică (pentru SteelShadow):

Clar il invat cand e flamand si alergat. Ideea e ca aia mici de 2 luni jumate stiu mai multe decat el. El nu stie sa mearga in lesa frumos, ma trage in toate partile, chestie care pe mine ma oboseste rau de tot. Chestia cu recompensele e ca nu urmareste. Daca ii duc recompensa de la nas putin, nu incearca sa o urmareasca cu nasul, isi foloseste ochii. Daca o ascund in palma, e nedumerit cand i-o dau pe la nas. Cand vede recompensa, atunci stie ca primeste daca executa ce vreau si tot atunci vrea sa o manance. Pana acum l-am invatat sa vina la mine si cam atat. Si nu vine mereu la mine.

| SteelShadow a răspuns (pentru Ademira):

Stapanul lui l-a cam neglijat si rasfatat. Un caine trebuie dresat de mic ca de altfel așa ajunge. Nu cred ca-l vei putea dresa, doar daca esti foarte, foarte rabdator. Ce sa zic, imi pare rău de catel, nu e vina lui. Poate optați pentru o scoala de dresaj, acolo veți găsi profesioniști care va vor putea ajuta.

| SteelShadow a răspuns (pentru Ademira):

Eu am 3 ciobanesti. 2 dintre ei sunt dresati: sa șadă, sa stea culcat, sa dea laba, sa sara, sa aștepte... Al treilea l-am găsit acum cateva luni si este deja matur. Tot vreo 2 ani are. Si crede-mă ca nu asculta catuși de puțin. Sare ca un zănatic cand ii aduc mâncarea... Dar nu e vina lui. Probabil a fost neglijat si bătut, cand l-am găsit era foarte fricos si extrem de slab. Dar asta nu contează prea mult. Eu il iubesc așa cum este, se vede in ochii lui ca ține la noi chiar daca ii este greu sa asculte. Contează sa ii iubesti oricum ar fi ei. Asta e, câinii care nu sunt dresati de mici au șanse reduse sa se îndrepte.

| Ademira explică (pentru SteelShadow):

Daca reusesc sa il educ intr-o saptamana, merg la tine si ti-l educ pe al tau. Totusi, in 2 zile, eu zic ca e ok cum merge asta mic in lesa acum, fata de cum mergea inainte. Eu mi-am educat cainele care fusese maltratat si muscat si speriat cand avea 6 luni. Cand am luat-o, nu vroia nici macar sa mearga, ce sa vorbim de socializat? Facea in lesa ca un posedat daca vedea alt caine. In 2 saptamani am invatat-o sa isi faca nevoile doar afara ( nu stia decat in casa sa le faca) si dupa 2 saptamani am bagat-o intr-un loc cu 23 de caini, caini mari si mici, cu care s-a jucat foarte frumos. La inceput nici macar nu vroia sa iasa din casa, trebuia sa o trag sa iesim, iar dupa o saptamana nu mai vroia sa vina acasa, vroia sa stam numai afara. Eu il iubesc si pe el, chiar daca nu e al meu, dar vreau sa ii ofer sansa sa stie si cum e cand e educat, cand trebuie sa respecte. Aseara am fost plecata 40 de minute si cand m-am intors, imi facuse praf o revista ( nu ar fi fost asta o problema ) care era peste tot prin camera, pat, hol, bucatarie, baie. Asta in situatia in care are parteneri de joaca si jucarii si de ros. Stapanul lui l-a tinut in bucatarie inchis si a luat tot ce ar fi putut sa roada de acolo. Pai eu pot sa scap o hartie pe jos si a mea nici nu se uita, stie deja ca nu e treaba ei si ca nu are voie la hartiile mele.

| Ademira explică (pentru SteelShadow):

A fost cam neglijat, rasfatat deloc. Cat despre scoala de dresaj, nu cred ca stapanul lui ar vrea. Eu sunt prietena cu el si am grija de el pe perioada asta si atat. In rest, nu prea am ce sa fac pentru el. L-am intrebat daca nu vrea sa il dea si a zis ca nu, mai mult de atat chiar nu am ce sa fac. Il bat tot timpul la cap sa iesim sa ne plimbam si ii zic sa mi-l dea ca ma plimb eu cu el si cu a mea daca chiar nu are chef sa iasa. Ce sa facem... asta e si cu asta defilam.

| SteelShadow a răspuns (pentru Ademira):

Eu mă descurc sa-i dresez. Al treilea caine era tot foarte speriat pentru ca banuisc ca a fost maltratat si daca il puneai in lesa se trantea jos si nu se mai ridica. Am experiența cu animalele in general. Am 26 acasa. Imi pare rău ca sunt oameni care își neglijeaza câinii, dar mă bucur nespus ca mai exista persoane minunate, ca tine care sunt pasionate de animale si care le iubesc si le ajuta.

| Ademira explică (pentru SteelShadow):

26 de animale? zi-mi te rog ca ai serpi si paianjeni ca vin in vizita. laughing serios.

| SteelShadow a răspuns (pentru Ademira):

As vrea eu serpi, imi plac mult, dar daca aduc așa ceva acasa, zbor cu ei cu tot. Dar am multe animale: caini, pisici,porcusori,chinchila, papagali, porumbel, iepuri, testoase, pesti...