| Liviiiiiiaaa a întrebat:

Am un Amstaff cu toate vaccinurile la zi și vreau sa-mi spună cineva dacă pot sa-l țin afara pe timpul iernii, dacă nu moare sau ceva. Menționez ca are 2 ani si ca are padoc.
Dau funda.

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

In mod normal cainele este rezistent la frig pentru ca din natura a venit. Sunt, insa, rase care, prin incrucisari repetate, si-au pierdut rezistenta si mai ales rasele cu par scurt. Amstaff-ul, pe o scara de la 1 la 5, este marcat cu 2 ca rezistenta. Deci foarte slab. Cum, insa, iernile sunt din ce in ce mai calduroase si zici ca are padoc, nu cred ca va fi prea tare afectat. Ar fi indicat sa-i confectionezi (cumperi) si o haina. Plamanii sunt cei mai sensibili.

| sierra1 a răspuns:

Poți să-l ții in curte - doar ăsta e de regulă locul lui - dar atenție la felul cum îi amenajezi "garsoniera". Vezi de ex aici, cum

https://www.toateanimalele.ro/articole/cainele-de-curte-iarna/