| Raulbootcamp a întrebat:

Am un caine ciobanes are cam 5 luni cum sa-l dresez?

Răspuns Câştigător
| Artemisia a răspuns:

Hmm, ai putea sa il inveti cateva notiuni de baza, invata-l sa fie disciplinat in primul rand. E foarte important sa ii insusesti unele chestii de cand e micut, pentru ca dupa ce creste iti scapa de sub control si nu mai poti face nimic. Invata-l ca tu esti stapanul iar el e cainele, dar incearca sa faci asta intr-un mod frumos, fara violenta sau chestii de genul acesta care pot traumatiza cainele. happy

| Raulbootcamp explică (pentru Artemisia):

Pai de cate ori incerc sal invat ceva sare pe mine sa se joace

4 răspunsuri:
| dony89 a răspuns:

Intreaba un specilist in domeniu: www.cartedresajcanin.ro

| cristicrisu a răspuns:

Pai sa iti dau un exemplu daca ii spui sezi si el sta tot in picioare apasal incet(incet) pe fund si daca se aseaza jos dai o recompensa(mancarea care ii place lui)incearca asta de mai multe ori si o sa iti reuseasca ( am un ciobanesc caucazian si eu asa l-am dresat, asta a fost doar o comanda usoara, dupa aceea o sa isi dea seama ca daca te asculta ii dai o "bombonica" )

| Papusika27 a răspuns:

Uite aii niste clipuri, eu m-am folosit de ele si au dat rezultate, ideea e sa ai recompense, chiar carne de pui sau porc fiearta cum foloseste el in video sau chiar recompense din pet-shop-uri, uite aici video-urile:
http://www.youtube.com/watch?v=ymYRFOk2Hfk
http://www.youtube.com/watch?v=SacNI_3yBcY
Acestea sunt de stimulare si predresaj, te sfatuiesc sa incepi mai repede dresajul, astfel n-o sa mai ai rezultate vizibile mai repede. Funda?