| Levya a întrebat:

Am un caine de talie mica care tot timpul e jucaus si vesel, dar se sperie cand i-au coarda de sarit sau alte obiecte de joaca.
A inceput cand mingea mea de baschet a cazut pe el din greseala. Ce sa fac ca sa nu se mai sperie?

6 răspunsuri:
| Bibuşca a răspuns:

Incearca ca sa se aproprie mai mult de minge.Aruncai-o incet mai simplu zis daruieste-i mingea lui.Incearca ca tu sa fii mult mai apropriata de el la fel si mingea daca tot va cherlai nu ai cei face pana uita incidentul

| Fantoma_1807 a răspuns:

Ia catelul in brate, vorbeste cu el, alinta/l putin scarpina/l dupa ureche sau sub barbita si dupa ce se relaxeaza si este calm, vorbindu/i mereu si asigurindu/l ca nu este nimic rau adu mingea linga el, la inceput mai departe, mai vorbeste/i, linistel si apoi mai muti mingea pina o apropii de el si/l lasi sa o miroasa. secretul este ca tu sa fii calm si rabdator

| AndutzaPinkAngel a răspuns:

Incearca sa-l duci unde este el cel mai relaxat si adu si mingea cu tine. Puneo langa tine si alinta-l, mangie-l si joaca-te cu catelul. Apoi incearca sa duci mingea cat mai aproape de el si sa-i areti ca nu are de ce sa se teama.

| TheFreak9 a răspuns:

Nu ai ce...imi pare rauel o sa tina minte toata viata lui incidentul

| FaraIdeiDeNume a răspuns:

Da-i obiectul de jucat sa-l miroasa si sa vada ca nu are de ce sa se teme. Tine obiectul in mana si lasa-o sa-l miroase.

| 111_6772 a răspuns:

Sa ii arati ca n-are de ce sa se teama