| silviutzu17 a întrebat:

Am un catel.Stau la tara si de fiecare cand deschid poarta sa scoata masina tatal meu eu iese si imi vine greu sa il aduc inapoi.Mai acum cateva zile a plecat si se ratacise, noroc cu un vecin care il vazuse prin padure.Intrebarea mea este cum pot sa il fac sa nu mai fuga de acasa sau daca fuge sa se intoarca cand il strig.

Răspuns Câştigător
| MeimeiPinguinu a răspuns:

Ceau
Studiez medicina veterinara:
Pai il poti tine sau sa il legi cu lesa de ceva pana inchide la loc poarta tatal tau, iar daca mai iese il strigi pe numele sau sau Cutu si ii arati ca ai o recompensa, o bucatica de carnita sau niste hrana uscata de caini ca sa se obisnuiasca sa vina crezand ca il vei recompensa de fiecare data.
Mare grija happy
Succes! happy

12 răspunsuri:
| InstinctPr3ciS a răspuns:

Salut,
In primul rand trebuie sa iti inveti cainele sa nu mai fuga, poti sa incepi o sesiune de dresaj, invatal sa stea mereu langa tine, stai prin curte si joaca-te cu el, si recompenseazal in continu cand vine la tine chiar daca nu il chemi(il recompenesezi prin mangaieturi sau prin recompense de mancat adica bucatele de cascaval, salam etc), cand vine langa tine il mangai si ii dai recompensa, prin asta va invata ca este o bucurie sa stea in preajma ta, dupa aia incepi sa il chemi la tine, Numele Cainelui+Vino aici (ex: Rex Vino Aici), si cand vine la tine ii dai recompensa si il mangai. Incearca sa faci asta cu distante din ce in ce mai mari, sa nu faci dintr-o data cu o distanta mare ca nu poti sa stii cum reactioneaza. Daca nu vine cand il chemi, fugi in directia opusa de el si strigal, o sa vezi ca o sa vina imediat daca te vede fugind, cand a venit la tine procedezi la fel, il recompensezi)
PS: Daca vrei sa iti protejezi cainele, pune-i lesa si plimbal prin imprejurimi, ca sa se socializeze cu locul, sa stie unde trebuie sa vina in caz ca o sa mai faca o greseala si o sa fuga).

Succes!

| Mihaela1964 a răspuns:

Leaga-l cand scoate masina, cateaua mea a invatat repede ca la plecarea masinii din curte o legam, vine imediat sa-i pun lesa, dar n-a invatat sa nu iasa pe strada(cauta mereu sa evadeze cand nu suntem atenti), asa ca evit asta.happy

| DiamantulAuriu a răspuns:

Pai eu l-am invatat pe al meu tot acelasi lucru, Dar eu l-am tinut in ograda cat era mic, nu l-am scos la drum

| PiTbuLuL a răspuns:

Ori poti sa il ti in lesa pana o sa-l legi pana pleaca tatal tau sau sa ai tot timpul o bucatica de paine sau carne sa il atragi.Eu n-am patit asa cu pitbuli si rottweileru meu cand plecam undeva si daca eram prin padure si mergeam 5-6km nu se desparteau de mine. Oricum bafta sall!

| allex20n a răspuns:

Pai plimbate si tu cu el, si veniti amandoi spre casa si asa invata si el drumu spre casa si se intoarce singur altadata, ca altfel cum vrei sa se intoarca daca nu stie drumu...

| Manyna a răspuns:

Si eu am patit la fel. Cearta-l de fiecare data cand face o boacana sau cand iese din curte. Daca are un tarc il incui pana baga tatal tau masina in curte si apoi ii dai drumul, eu asa fac de ceva timp.

| MrBlue a răspuns:

Asa va face pana la varsta de 3 ani, cand cainele va fi matur.Iti propun sa il legi cu lantul. Lasa-l legat 1 an, bineinteles poti sa mergi la plimbare cu el.

| adreyashu a răspuns:

Pai incerarca sa contactezi un dresor.

| silviutzu17 explică:

Am uitat sa mentionez ca are 1 an si vreo 3 luni.

| Mellyssa a răspuns:

Cel mai bine sa-i pui un lant,.

| Petrut_Andrei_1994 a răspuns:

Pai ca sa fii mai apropiat incearca sa il hranesti tu si joaca-te cu el in fiecare zi.Iar pana il inveti sa nu mai iasa din curte ia o lesa si cand trebuie sa plece tatal tau pune-l in lesa. Sper ca te-am ajutat!

| IntoTheShadows a răspuns:

Am si eu o catelusa la mamaia(ma duc foarte des).Si ea are aceeasi problema.Te sfatuiesc sa nu il lasi sa iasa, sa il dresezi, sau sa il pedepsesti (nici mie nu imi place varianta asta). Poti sa il ignori (se cuminteste asa) sau sa il legi, ori sa il certi.De fiecare data cand pleaca momeste-l la tine cu o momeala (striga-l).Se va obisnui.La mine a functionat. Sper sa reusesti sa il faci sa nu mai plece.