| ѕнaмaη a întrebat:

Am un hamster (cusca cu gratii) si vreau sa imi iau pisoi. Pisoiul il iau de mic de la 2 luni. Poate sa nu aiba treaba cu hamsterul? Sa nu il atace? Sau sa incerce sa il omoare?

8 răspunsuri:
| DoarOana a răspuns:

Buna ѕнaмaη,
Partea cu pisoiul poate avea 2 taisuri. Daca il iei cand are 2 luni (eu l-as lua si la 1 luna - 1 luna jumatate pentru ca deja e independent de mama) trebuie sa le acorzi o mare atentie. Pentru inceput poti lasa hamsterul in camera langa pisic. Pisicul va incerca sa il prinda prima data iar atunci e momentul sa te implici, spunand un NU ferm, certand pisica. De cele mai multe ori pisica vrea doar sa se joace, dar acea joaca poate fi fatala pentru hamster. Cu cat e mai tanar puiul de pisica cu atat exista mai multe sanse sa nu devina violent. Puiul de 2 luni este deja destul de mare chiar daca prima data te-ai gandi ca poate ar trebui sa fie si mai mare de atat.
Acum ce iti mai recomand; de multe ori am intalnit cazuri in care pisica ataca hamsterul pentru ca asta le este firea. Sunt exceptii, e drept.
Recomand mutarea hamsterului din cusca cu gratii intr-un acvariu pentru 1-2 luni dupa ce ai luat pisica. Chiar daca tu crezi ca e in siguranta in cusca sa stii ca pisica e inteligenta, si daca vrea sa prinda hamsterul isi va baga labuta in cusca si va rani hamsterul.
Dupa ce iti cumperi hamsterul trebuie sa iti convingi pisica ca noul ei partener este un prieten si nu o jucarie sau mancare. De asemenea pentru un interval de min 2 luni ar trebui sa ii ti sub supraveghere in momentul in care ii lasi impreuna prin casa. Nu ii lasa impreuna nesupravegheati pentru ca, ma repet, pisica e un animal inteligent, iar daca vrea sa obtina un lucru il va optine. Daca dupa 2 luni vezi ca relatia dintre ei decurge bine si pisica nu vrea sa prinda hamsterul poti muta hamsterul inapoi in cusca cu gratii.
Succes si toate cele bune
Pa, pa

| TrendyHedgehog a răspuns:

Pai treuie sa inveti pisoiul sa fie prieten cu hamsterul.Sa faci asat cat pisicul e inca pui.ii pui impreuna in pat(supravegheati normal)si usor usor se vor imprieteni.Ai grija ca pisicul sa nu il zgarie pe hamster.

| bitsyboom111 a răspuns:

Pisica e pisica, n-ai ce-i face! eu am o veveritza siberiana si un motan de vreo 9 luni, stau impreuna.la inceput, cand am adus pisica in casa(3 luni) a stat numai pe cusca veveritzei,dar apoi s-a plictisit cand a vazut ca nu o poate prinde si a lasat-o in pace! acum nu mai are grija ei si isi pazeste castronul cu mancare! crede-ma nu are ce sa pateasca,indicat ar fi sa aiba niste gratii de metal cusca,deoarece cele de plastic se rup usor, va incerca sa il atace dar nu va pati nimic! sa ai grija de ei si nu trebuie sa-ti faci griji, poti sa aduci pisicuta fara a sta pe ganduri!happy

| Pitic a răspuns:

Poi daca ai grija si hamsterul sta in cusca atata timp cat tu nu esti prin preajma nu are nimic
Poti scoate hamsterul sa se joace cu pisoiul cand esti cu ei si ai grija sa nu se omoare intre ei laughing)
Nu te increde in pisoi, chiar daca se joaca chiar daca il vezi ca nu vrea sa ii faca rau, niciodata sa nu il lasi pe hamster prin casa unde pisoi poate sa il alerge si sa il raneasca.

| Dianna35668 a răspuns:

Nu neaparathappy.
atata timp cat ii cresti impreuna.
mai ales ca pisoiul e asa mititel.depinde doar de tine si de cum te vei comporta cu pisoiasul:*. bafta!
funda?:d

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti sp din propia experienta, ai mare grija cu hamstarul eu i-am pus pe sifonier sus si tot mia darmat cusca au iesit afara ia alergat ia mozolit. unul mi la omorat.si gandeste-te era pisic de o luna jumate si avea 2 sap de cand era la mine...si vedea mereu hamsteri...treb sa ai mare grija pentru ca mereu va exista acel sens de vanatoare.pa numai bine

| Xpert a răspuns:

Pisoiul se va obisnui cu faptul ca hamsterul e acolo din totdeauna si ca nu il poate atinge! deci nu cred ca va avea vreo "tentativa de omor" si nici nu cred ca e asa fioros un pisoias!
bafta!

| loserkidz111 a răspuns:

Cu pisicile este mai greu sa le acomodezi cu "dusmanul" genetic deoarece nu au simt matern decat pentru pui lor, iar atunci sunt cazuri in care nici pe unu pui nu ii agreeaza (am patit si eu). eu zic sa alegi intre cei doi pentru ca e mai bine sa prev decat sa vindeci. success happy