| anonim_4396 a întrebat:

Cat costa sa ai un hamster.
Adica cat costa:
talasul,cusca, hamsterul,
acesorii etc.

Funda!

Răspuns Câştigător
| Maelis a răspuns:

Hamsterul este în jur de 30-40 de lei dar variază în funcție de locul din care îl cumperi. La crescători este mai ieftin iar în pet shop-uri puțin mai scump. Îți recomand sa ai grija sa nu fie bolnav sau bătrân. Un hamster de talie mica trăiește în jur de 2 ani dacă este bine îngrijit iar unul mai mare 3-4. Cuștile sunt pe mai multe marimi în funcție de cât de spațioasă vrei sa fie. Cele mai simple cuști costa în jur de 40 de lei în timp ce una mai complexa cu accesorii poate ajunge pana la 2 milioane. Alte accesorii precum roata sau tuburile se găsesc în pet shop-uri sau în supermarket-uri și costa în jur de 15 lei. Talasul îi iei din același loc ca și accesoriile si prețul este variabil. Talasul normal costa 5-6 lei iar cel parfumat în jur de 12 lei. Talas vei cumpăra o data la doua săptămâni sau o data pe luna în cazul în care vei alege o cușcă mai mica. Vei avea nevoie de un castronel în care sa îi pui mâncarea și o adapatoare cu apa care are forma unui biberon și se prinde de cușcă. Aceasta costa în jur de 6 lei.
Dacă te-ai hotărat sa iți iei un hamstermen trebuie sa îi în vedere faptul ca miroase destul de urat si de aceea va trebui sa îi faci curat destul de des. Nu îți recomand sa iți iei 2 masculi deoarece sunt foarte taritoriali și exista posibilitatea sa ramai fără unul din ei. Multă bafta!

| Ivy86 a răspuns (pentru Maelis):

Unde 30-40 lei un hamster, eu am luat cu 15 lei dintr-un petshop din Mall (hamster pitic). Poate anumite specii.

| Maelis a răspuns (pentru Ivy86):

Nu a specificat ce fel de hamster vrea. Cei pitici sunt mai ieftini în timp ce cei mai mari sunt puțin mai scumpi și variază în funcție de specie.

| AntoniaRules a răspuns (pentru Maelis):

Hamster sirian vreau.;-)

8 răspunsuri:
| Ivy86 a răspuns:

Un hamster e undeva la 10-15 lei, cușca la apx 50 lei accesorii pe la 5-10 lei.
Dar informează-te inainte:
-hamsteri sunt animale nocturne, adică ziua dorm și noaptea pedalează la roata aia (pot fi gălăgioși

| Annamaria21 a răspuns:

Hamsterul 20 lei
Cușca 100-150 lei depinde de mărime
Mâncare 15 lei îți ajunge doua luni
Talaj 10 lei
Rotita 30 lei
Picuratoare 15 lei
Castronel pentru mâncare 10 lei
Toate astea le găsești la pet shop
Atât a costat accesorii și hamsterul meu (pitic asiatic)
Câteva sfaturi :
Își ascunde mâncarea prin talaj deci o să aibă mereu provizii pentru cel puțin o sap
Talajul il schimbi când miroase adică cam la o sap
Sunt nocturni și fac gălăgie
Trăiește maxim 2 ani
Sfatul meu este sa cumperi acariu de pești unde sa il ții (100 lei) deoarece prin cușca mai iese

| TheMusicBoy a răspuns:

Te sfatuiesc sa iti cumperi porcusor nu sunt galagiosi noaptea si cu ei te poti juca.Cu hamsteri, nu, deoarece sunt fricosi. Funda?

| AntoniaRules a răspuns (pentru TheMusicBoy):

Am deja 3 porcusori, insa vreau sa incerc ceva nou.Mersi oricum!

| AntoniaRules a răspuns:

Multumesc pentru raspunsuri!
Vreau un hamster sirian nu unul pitic.
Mai astept raspunsuri!