| Șttefania a întrebat:

Am un hamster pe nume Shobo.In curand imi voi lua o pisicuta de aproximativ 3-4 luni. Ea a fost crescuta la tara pana acum de catre pisicuta mea[mama ei], Rina. Ea a invatat-o ca sobolanii nu sunt buni pentru casa si ca trebuie omorati.Cum hamsterii seamana cu sobolanii imi este frica ca il va manca.Eu as zice sa pun pe cusca lui o paturica ca pisica sa nu il vada.Nu pot sa il pun in alta camera.
PS: Si hamsterul are 3-4 luni.
Multumesc anticipat:*

Răspuns Câştigător
| hamham_1461 a răspuns:

Pai ce te sfatuiesc eu, pe pisoiasi lasa mai intai sa il miroasa sa il,, cunoasca,, pe acest zis asa hamster pentru ca el nu miroase a sobolan.
Tu cand iti vei duce pisoiul sa cunoasca hamsterul sa stai cu ochii pe pisoii si la ce reactii are.
Deoarece daca maraie nu este bine se simte atacat.
Daca il priveste foarte atent inseamna ca il ara sub supraveghere.
Daca pisoiul pleaca nu ii da nicio importanta.
Dar daca tu spui ca mami lui l-a invatat ca sobolanii nu sunt buni pentru casa si trebuiesc omorati stii daca puiul a prins vreunul? Pentru ca eu stiu ca pisicile prind gustul carnii dar totusi pana nu vaneaza ele nu stiu ce mananca! Eu asa stiu deci daca pisoiul nu a venat nu cred ca vei avea vreo problema!
Apropo fundita?

3 răspunsuri:
| PumpkinPie a răspuns:

Salut!
Cel mai indicat ar fi să cumperi pentru hamster o cuşcă cu gratii şi cu uşiţă care se deschide. Dacă ai una, tot ce trebuie să faci este să o pui într-un loc stabil şi să te asiguri că uşile sunt bine închise (eventual prinse cu un elastic, ceva). Nu va avea ce să-i facă şi, treptat, este posibil să se obişnuiască cu Shobo.
Numai bine!
Pumpkin Pie

| ella_6981 a răspuns:

Inca sunt mici...incearca sa ii obisnuiesti unul cu celalalt treptat. stai cu ei zi de zi si ii lasi sa se joace impreuna si in cazul in care pisu "se joaca mai dur" ceart'o

Răspuns utilizator avertizat