| isakaratista a întrebat:

Am un pichinez stau la curte si sunt 3 familii si una dintre ele a adus o maidaneza de pe si nu a spalat-o nici o data.Eu imi spal catelul dar din cauza cainelui ala face saracutu' purici si capuse. Parintii vor sa il dea dar el va suferi si daca il tin va muri. ce sa fa crying

Răspuns Câştigător
| RoxanaDenisa a răspuns:

Buna. In primul rand se zice pechinez, nu stiu al tau cat de "pichinez" este, deoarece nu orice caine mic si portocaliu este "pichinez", poate pichirom. In fine, si eu am o femela pechinez (cu parul lung) si o tin si in curte, si in casa.
Problema ta nu este "maidaneza" (normal se zice metis), ci iarba. Chiar daca il speli nu scapa de purici, capuse si paraziti. Cainele (nu numai al tau) trebuie deparazitat si vaccinat regulat, iar baie de 2-3 (hai 4) ori pe an, mai mult nu, deoarece ii afecteaza pielea.

2 răspunsuri:
| EvangelineLovin a răspuns:

Ce a spus RoxanaDenisa.
Si cumpara-i zgarda de purici, sau frontline sau orice solutie impotriva capuselor si purecilor.

| SmilePleaseXoXo a răspuns:

Stii, daca ti cu cineva cu adevarat trebuie sa faci sacrifici chiar daca nu iti plac.