| MariaIulia75 a întrebat:

Are cine va un caine golden retriver?
vreau un sfat :ar fi bine sa imi iau o femela sau un mascul
si mai am o problema : locuiesc cu bunicii si ei nuprea vor un caine ce pot face ca sa ii conving sa ma lase?

5 răspunsuri:
| a1doru a răspuns:

Cu masculul ai mai putina bataie de cap.

| MMihai a răspuns:

Http://ro.wikipedia.org/wiki/Golden_Retriever
Normal că trebuie să iei un mascul, că ce faci cu puii dacă ai luat o cățea / femelă?
Decât să te cerți cu bunici mai bine să renunți la ideea de câine.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Golden_Retriever este un câine de vânătoare și destul de mare.
Golden Retriever-ul adult are o înălțime la greabăn de 56-61 cm la mascul și 51-56 cm la femelă și o greutate de 27-36 kg la mascul și 25-32 kg la femelă.
Trebuie să ai un câine mai banal sau mai ca lumea.
Dacă ai un câine mare ai putea să te gândești la unul mai frumos
rase câini
http://www.animale.ro/caini/chow-chow
Cele mai frecvente culori sunt rosu (ruginiu), negru sau cafeniu deschis. Inaltimea la greaban este de 46-56 cm, iar greutatea corporala este de 20-32 kg.
http://www.animale.ro/caini/terrier-ul-australian
http://www.animale.ro/caini/scottish-terrier
http://www.animale.ro/caini/bulldog-ul-francez-french-bulldog
http://www.animale.ro/caini/teckel
http://www.infocaini.ro/rase-de-caini/rasa/bulldog-englez
http://www.caini.org/rase-de-caini-Bulldog-Englez.htm

ORDONANŢĂ DE URGENŢĂ Nr. 55 din 30 aprilie 2002 privind
regimul de deţinere al câinilor periculoşi sau agresivi
EMITENT: GUVERNUL ROMÂNIEI
PUBLICATĂ ÎN: MONITORUL OFICIAL NR. 311 din 10 mai 2002, are limitări privind anumite rase de câini.
ART. 1
În sensul prezentei ordonanţe de urgenţă, prin câini periculoşi se înţelege
câinii aparţinând următoarelor rase, grupate în două categorii, după cum
urmează:
a. categoria I: câinii de luptă şi de atac, asimilaţi prin caracterele
morfologice cu câini de tipul Pit Bull, Boerbull, Bandog şi metişii
lor;
b. categoria a IIa:
câinii din rasele Staffordshire Bull Terrier,
American Staffordshire Terrier, Tosa, Rottweiller, Dog Argentinian,
Mastino Napolitano, Fila Brazileiro, Mastiff, Ciobănesc Caucazian,
Cane Corso şi metişii lor.(4) Accesul câinilor prevăzuţi la art. 1 lit. b), precum şi al câinilor din rasele Ciobănesc Belgian Malinois, Ciobănesc German, Dobermann,
Presa Canario, Ciobănesc de Asia Centrală Komondor, Kuvasz,
Schnauzer Uriaş şi metişii lor în localurile publice, în mijloacele de
transport în comun, în locurile publice, precum şi în părţile comune ale imobilelor este permis numai dacă aceştia poartă botniţă şi sunt ţinuţi în lesă de către o persoană care îndeplineşte condiţiile prevăzute la art. 3

| Andr3 a răspuns:

Eu nu am Golden Retriver, am insa Labrador, rasa ce este "verisoara " goldenului.Si crede-ma m.am confruntat cu problema bunicilor aproape 13 ani de zile pana cand parintii mei i-au imblanzit sa ma lase sa am si eu un caine.Eu stau intr-o curte mare cu o casa dubla si locuiesc si cu bunicii si cu parintii. Mereu mi-am dorit un catelus si cel mai tare ma enervam ca stiam persoane care tineau caini la bloc si eu care aveam curte mare nu aveam voie.Este bine de stiut ca un golden retriver pe cat este de scumpic si de prietenos pe atat este de costisitor.Este un caine mare si are nevoie de spatiu si miscare zilnica.Plus ca are blana mare si de aceea ii pica in masa si trebuie periat aproape zilnic. Diferenta dintre un Golden si un Labrador este aceea ca Goldenii au parul lung si Labradorii scurt. Daca nu iti doresti par te sfatuiesc sa iti iei un Labrador.Iar cu bunicii tai.incearca sa le spui cat de mult iti doresti un caine,arata-le ca esti responsabila, spune-le ca a avea un caine ajutal adezvolatarea oricarui copil si adolescent, ca vei face numai tu curat si te vei ocupa de tot si ca nu vor regreta. Bunicii mei imi ziceau ca daca imi iau caine il vor da afara din curte cand sunt eu la scoala si acum o iubesc(pentru ca de fapt este femela) si se joaca si ei cu ea zilnic laughing. Bafta happy

| Yuuuki a răspuns:

Eu am un golden retriver de 6 ani. Este mascul. Ar fi ideal sa il tii in curte (daca stai la casa pentru ca in apartament il chinui), sunt foarte energici, plini de viata si foarte iubitori. Daca vrei sa ai pui atunci alege o fata, daca nu baiat.Despre problema cu bunicii arata-le cat de destepti si iubitori pot fi si spune-le ca o sa ai grija de el si no sa le para rau.