| vali2002 a întrebat:

Are cineva airsoft si nu mai foloseste?laughing
Orice propulsie, numai sa fie.Ca avem de facut un filmulet la scoala si trebuie sa fim SWAT-ul.

3 răspunsuri:
| Sorin_Cristea_1971 a răspuns:

1.Pentru un aiersoft iti trebuie permis de port arma.
2.Nu te-ar lasa sa intri in veci vecilor cu o arma letala in scoala.
3.Cu aiersoftul poti trage in locuri special amenajate(cantoane, spatiu pentru razboi aiersoft)
4. Daca te vede politia pe strada cu o arma de foc poti face incrisoare.
De exemplu eu voiam sa imi iau o pusca de paintbal cu calibru 0 si fara mecanism.Si am intrebat un politai daca est permis.Sa interesat mult si nu este voie nici cu una de acea.Iti dai seama ca nu este legal sa deti aiersoftul nu!
Daca vrei ceva bun poti sa iti ei o replica a unui carpati sau a unui 9milimiter cu bilei de jucarie cu teava de metal si restul dintr-un plastic dur ajunge pe la 30-50lei.Scuzesad

| vali2002 explică (pentru Sorin_Cristea_1971):

Replicile pentru airsoft sunt considerate de catre legislatia din Romania arme de agrement, prin urmare nu aveti nevoie de permis port arma pentru achizitionarea unui astfel de produs.Pentru detalii vezi Legea nr. 295/2004 privind regimul armelor şi al muniţiilor:
"La articolul 2 punctul III, după poziţia 6 se introduce o nouă poziţie, poziţia 6 ind. 1, cu următorul cuprins:
„61. arme de agrement - arme şi dispozitive neletale, inclusiv cele de tip air-soft şi paint-ball, construite pe principii asemănătoare armelor care nu folosesc muniţii, ce aruncă proiectile nemetalice şi sunt destinate a fi folosite în spaţii special amenajate în scop recreativ; sunt incluse în această categorie şi arcurile;"
"(4) Armele neletale din categoria E din anexă pot fi deţinute şi, după caz, purtate şi folosite de către persoanele fizice şi juridice, fără îndeplinirea procedurilor de înregistrare sau autorizare, în condiţiile prevăzute de prezenta lege."
"(4) Armele neletale destinate agrementului şi tirului sportiv pot fi folosite în spaţii delimitate care nu sunt accesibile publicului sau în spaţii special amenajate, în astfel de condiţii încât să nu pună în pericol integritatea corporală sau viaţa persoanelor.
(5) Sunt interzise portul şi folosirea armelor prevăzute la alin. (4) în locuri publice.
(6) Armele prevăzute la alin. (1) - (4), pot fi transportate de la domiciliul, reşedinţa sau, după caz, locul de rezidenţă al deţinătorului la locul unde urmează să se desfăşoare activităţile pentru care sunt destinate, numai dacă acestea sunt ţinute în husă sau bagaj şi nu sunt încărcate cu muniţie." In proiectul de lege sunt prevazute si sanctiuni pentru nerespectarea dispozitiilor legale.

| vali2002 explică (pentru Sorin_Cristea_1971):

Airsoftul nu e letal decat modificat.