| andrei543543 a întrebat:

As vrea sa-mi cumpar un labrador retriever de la canisa premium. Vreau sa stiu daca aceasta canisa ce fel de labrador retriever vinde am auzit ca sunt 2 tipuri englez si american.

Răspuns Câştigător
| RedNose a răspuns:

Prietenas,de la canisa premium iti da un metis pe bani multi. Un contract cu garanteaza puritatea rase, iar pretul este nejustificat. Singurul ACT care iti dovedeste ca ai un caine 100% pur e PEDIGREE-ul, fara el cainele tau e un METIS(corcitura).
O canisa serioase e aia care e inregistrata la FCI(federatia chinologica internationala) si care nu creste mai mult de 2-3 rase. Pentru a stii ce canisa este in zona ta si este inregistrata la fci poti merge la asociatia chinologica a judetului de care apartii, iar ei iti vor spune daca este vreo canisa de labradori pe acolo sau daca cea de care intrebi tu este inregistrata.
Dintr-o canisa serioasa cainele pleaca cu:
-pedigree
-microcip
-carnet de performanta(te ajuta doar in expozitii)
-carnet de sanatate nefalsificat cu totul la zi(cum obisnuiesc "canisele" precum premium, kris sa dea puilor-carnete falsificate)
si optional pasaport. Toate astea la 200-300e (daca vrei un caine de companie si nu unu pentru expozitii). Canisa premium iti mai cere 100-200e pentru pedigree, lucru care nu se mai poate face, iar ped-ul normal se costa in jur de 50e sa-l eliberezi. Ped-ul vine insotit de microcip si de carnetul de performanta.

Diferenta mare intre cel englez si american nu este. Cel american este mai inalt si mai lung, iar cel englez ceva mai indesat si mai greu.
Labrador englez:
http://ducktaleslabradors.com/echo_bodyshot.JPG
Labrador american:
http://upload.wikimedia.org/......ng_new.jpg

Uite canise serioase de labradori:
Timisoara: www.clearpassion.ro; Canisa Waystar hanganumiha@yahoo.com
Bucuresti: www.labradori.ro
Brasov: terraspiritlabradors.wordpress.com
Mi se pare ca toti au labrador englez.

3 răspunsuri:
| Th3AbSinTh3 a răspuns:

Nu ai ales categoria potrivita!

| viotedy a răspuns:

Nu lua de la aia c-o sa regreti.Mai bine cauti un crescator serios si iei un pui.

| Kizzs a răspuns:

Daca cauti o canisa care sa indeplineasca descrierea lui RedNose si chiar mai mult de atat, verifica canisa Terra Happy chiar aici: http://labradornikos.com/

Nu trebuie sa te iei dupa ce spun eu, faptele vorbesc, uita-te chiar aici: http://labradornikos.com/rezultate-concursuri/

Pedigree, carnete de sanatate, teste de displazie, cot, sold, genetice. Au tot ce trebuie. Se duc prin concursuri cu cainii, prezenti prin toata regiunea de sud. Mai ales in cluburi, sunt superbi. Defileaza labradorul lor mascul mai ceva ca Roger Federer pe terenul de tenis.

Iar ce am enumerat mai sus e doar o fractie din toata ecuatia. Au transparenta totala.

Una dintre canisele de labradori actuale care va deveni o canisa de top in urmatorii ani, foarte curand. Asta o spun dupa ce m-am convins de conditiile si ingrijirea IMPECABILA acordata cainilor pe care ii au, ca sa nu mai vorbesc de suportul oferit.

Mie mi-a fost recomandat de un medic veterinar din Bucuresti, ca altfel nu ma iau dupa anunturi unde e extrem de dificil sa gasesti niste crescatori de calitate. De ce? Pentru ca suni, intrebi toate cele, mergi sa ii vizitezi si in final concluzionezi ca e posibil sa existe un risc cand iei un pui de la ei pentru ca nu a avut conditii optime de viata. Nu insinuez ca toate canisele sunt asa, insa e descurajant de greu sa gasesti o canisa de incredere. Asta e adevarul. Am mai incercat si pe la Terra Spirit, am auzit multe despre ei, insa nu au avut niciun catel de labrador valabil. Insa n-am niciun regret.