| DemoH a întrebat:

Imi voi cumpara un labrador retriever ciocolatiu si vreau sa stiu mai multe despre ei.Am vazut ca, sunt 2 rase, englez si american.Care este rasa pura si care mi-l recomandati sa-l cumpar? De unde sa-l cumpar si la ce varsta trebuie sa il scot afara? Cu ce sa-l hranesc pana la 5-6 luni? Ce vacciunuri trebuie sa-i fac? Vreau sa mentionez ca locuiesc la bloc.

Răspuns Câştigător
| maria89nic a răspuns:

Amandoua sunt rase pure. Englez sau american, nu e mare diferenta. De fapt niciuna. laughing Recomand labradorul englez. Parerea mea. Iti poti lua si unul american. Cumpara-l de la o canisa, ca sa il iei cu pedigree ( actul care-ti dovedeste ca e rasa pura). Il poti scoate dupa al treilea vaccin + 10 zile (ca sa actioneze anticorpii). Pana pe la 8 luni ar trebui sa il hranesti cu hrana super premium (acana, orijen - mai scumpa) sau BOSCH - mai ieftina. + mancare facuta in casa (orez, arpacas, branzica de vaci, laptic, banana, mar, morcov, telina.) Vaccinurile cauta-le pe net, stiu ca e antirabicul, unul polivalent si primele 3 (nu stiu exact cum se numesc)
Bafta!

| RedNose a răspuns (pentru maria89nic):

Cu acana, orijen si noua hrana canagan trebuie sa aiba grija fiindca astea au foarte multa proteina, peste 32% si la unii caini le poate provaca mancarimi de piele prea multa proteina.

3 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

Nu exista decat labrador retriever, cel englez.
Daca vrei unul 100% de rasa, cu temperament specific rasei si sanatos cumpara dintr-o canisa(higaldo e o canisa recunoscuta si cu produsi foarte buni, nu cauta canisa ce creste mai mult de 2-3rase),un pui porneste de la 200e, dar merita. Daca vrei un caine metis si sa risti sa fie bolnav cumpara de pe mercador, tocmai...pretul proneste de la 400lei, cam asa.
Dupa ultimul vaccin pe care il face la aprx 3 luni trebuie sa mai astepti intre 7-10zile pentru a se imuniza.
Hrana trebuie sa fie una de calitate superpremium: acana,royal,orijen,pro plan etc. sau daca nu ai un buget bun cea premium: BOSCH, biomill, dog chow, advance etc, nu-i da pedigree sau ce mai gasesti in supermarket. Ar fi bine pana pe la 8-9luni(cat e mic nu are sistemul digestiv dezvoltat complet si orice schimbare de alimentatie ii poate da peste cap stomacul si sa se strice la burta) sa primeasca hrana superpremium fiindca contine vitamine,pentru a avea un start bun,dupa poti sa treci pe hrana premium sau mancare gatita(eu recomandat boabele fiindca nu trebuie sa-i faci mancare,poate sa aiba lipsa de unele vitamine in mancarea gatita,iar pretul e tot pe acolo).
Mancare gatita inseamna orez/arpacas cu legume(radacina de telina,morcov,ardei gras,fara cartofi,ceapa,usturoi,ciuperci,etc) si carne(pui,nu in exces,vita,curcan, iepure, cal, fara carne de porc si cele care mai contin grasimi)/organe(de vita, dar dupa un an ca acum ii fac rau)/gaturi de pui. 1-2 galbenusuri de oe/saptamana si dupa 6 luni poti sa-i dai un femur de vita crud, daca nu ai incredere in macelarie poti sa-l fierbi, dar nu mai mult de 3-4minute sau supa cu legume si carne/organe/gaturi de pui.
E bine sa-i dai si vitamine: k-9 complete growth, pet phos, cafortan.
Daca iti iei de la o canisa puiul cel mai bine intrebi crescatorul cu ce sa-l hranesti si ce vitamine sa-i dai.

| DemoH explică:

Mai documnteazate inainte exista 2 tipuri de labradori field si show.