| ViseColoratee a întrebat:

As vreau sa imi iau si eu un hamster, dar nu stiu ce 'rasa'. Voua care vi se par mai draguti?big grin. Imi puteti spune si cum sa-l ingrijesc, ce sa-i dau de mancare... poate si un sitewinking

Răspuns Câştigător
| Scândură a răspuns:

Http://www.descopera.net/animale_hamsterul.html

Aici e tot ce trebuie sa stii despre ei, cum sa-i ingrijeste, cu ce sa-i hranesti, etc!
Sunt si rasele de hamsterii, mi se pare mai okei sa citesti despre ei, sa cauti imagini si sa-ti alegi singura rasa, noi nu stim ce gusturi ai!
Sper ca te-am ajutat, bafta!

2 răspunsuri:
| Șttefania a răspuns:

Iubita, poate toti o sa iti zica multe sfaturi, asa am fost si eu inainte sa imi iau un hamster, am pus mii de intrebari pe TPU, insa cand mi l'am luat am facut exact cu mi-a dictat inima. Totul vine de la sine. Dar gandeste ca el nu traieste mult, si pun pariu ca o sa il iubesti si o sa plangi mult cand o sa moara. Din "Fericire" Shobo a mea a murit doar la 5-6 luni dupa ce am luat'o, insa o prietena de-a mea a avut un hamster de 5 ani. Depinde de norocul lui. Si totul vine de la sine.
PS: Gandeste.te la cati ani va trai!
Succes!

| PamfleticaTotHellenne a răspuns:

Eu zic un hamster roborovski
Ingrijire:
Hamsterii au auzul si mirosul foarte bine dezvoltate, dar vederea este slaba. Ei va vor recunoaste dupa miros si sunetul vocii. Obrajii lor sunt conceputi ca niste pungute care se dilata si in care isi stocheaza hrana. Hamsterii pot fi tinuti in custi cu gratii, custi de plastic sau chiar acvarii si trebuie sa aiba multe jucarii la indemana, intrucat sunt animale foarte active.
- hamsterul este ideal sa aiba varsta de 5-6 saptamani atunci cand il achizitionam. Hamsterii mai mici nu stiu sa se hraneasca singuri iar hamsterii mai in varsta de 2 luni prezinta riscul unei sarcini (in cazul in care sunt femele);

- hamsterul nu trebuie sa fie nervos;

- hamsterul nu trebuie sa fie prea calm sau apatic intrucat aceasta ar putea insemna ca este bolnav;

- corpul trebuie sa fie rotund si ferm. Evitati animalele prea slabe sau prea grase.

- nasul, ochii, urechile si posteriorul trebuie sa fie curate si fara secretii;

- blanita sa trebuie sa fie moale, uniform repartizata pe suprafata corpului si lucioasa;

- pielea trebuie sa fie curata, fara eczeme si paraziti sau urmele acestora;

- un hamster sanatos este vioi si activ atunci cand e treaz.
1.Hamsterilor nu li se face baie
2.Schimbati TALAJUL O DATA PE SAPTAMANA
3. DACA FEMELA FACE PUIUTI SEPARATI MASCULUL CACI VA INCERCA SA II MAMANCE
4. DACA AVETI O FEMELA SI UN MASCUL IAR UNUL DIN EI MOARE, NU ADUCETI ACELASI TIP DE SEX IN CUSCA CACI SE VOR BATE!
5.NU LE DATI MANCARE UMEDA SAU CE CONTINE SEMNIMTE (ROSIA, MARUL, ETC)
6.NU LE LASATI FARA MANCARE
7. VORBITI CU EI CACI SE VOR OBISNUII CU VOCEA DV.