| Inventator a întrebat:

ATENTIE DAU FUNDA! va rog fratilor sa imi spuneti si mie de unde potsa cumpar si eu niste sipci din lemn dar nu de brad ci dintr-un lemn de esenta tare.imi trebuie pentru un recuver si ma intereseaza mai ales care sunt grosimile pentru cele 2 limbi ale arcului recuver

Răspuns Câştigător
| michael5813 a răspuns:

Inteleg ca esti incepator...( ca si mine de altfel ) eu am "construit" doua arcuri pana acum si amandoua le-am facut din fag tot asa cum cred ca vrei sa iti faci si tu arcul adica laminat. le-am facut din fag pentru ca asta am avut la dispozitie si pot sa spun ca sunt destul de reusite! la primul am obtinut cam 18 kg forta in coarda iar la al doilea nu stiu inca ce putere are deoarece inca lucrez la el deoarece era mult prea rigid si nu puteam nici macar sa intind coarda...eu m-am documentat pe net si cei avansati in chestie spun ca e indicat ciresul, frasinul sau lemnul de tisa care ma indoiesc ca o sa-l gasesti mai ales ca la noi si chiar si in UK este specie protejata! ca idee de inceput, trebuie sa stii ca acele sipci pe care vrei sa le folosesti trebuie sa aiba macar un inel de crestere in sectiune ca sa reziste la indoire cu toate ca la un laminat e ceva mai putin pretentios din punctul asta de vedere. de asemenea am facut materialul incleiat brut la 15mm grosime din care a trebuit sa prelucrez pentru a-l face elastic ir curburile bratelor sa fie simetrice cand intinzi coarda ceea ce e foarte important la precizie si rezistenta! doua sipci le gasesti usor in orice atelier de tamplarie si nu o sa-ti ceara nimeni bani pentru asa ceva! cu siguranta gasesti un atelier la tine in localitate! arcul o sa-l faci relativ usor ai nevoie de indemanare si rabdare dar o sa vezi ca cel mai greu e sa faci sagetile! foarte pretentioase daca vrei acuratete. pe youtube sunt o multime de clipuri care te pot ajuta daca stii engleza!

| Inventator explică (pentru michael5813):

Dar eu tott nu am inteles..grosimea pratelor trebuie sa fie de 15 mm grosime? adica terminat...

7 răspunsuri:
| michael5813 a răspuns:

15 mm este grosimea bruta pe care am folosit-o eu, aceasta grosime ramane aproximativ aceeas in zona manerului ea scazand spre capetele bratelor, pana la 6-8 mm!

| Inventator explică (pentru michael5813):

Daca mi-ai arata o poza cu un longbow sau recuver cu masuratorile aar fi perfect...asta daca ai putea nu te oblig happy.p.s:te rog sa o faci...

| michael5813 a răspuns (pentru Inventator):

Adevarul este ca nu am facut poze asa in detaliu ci doar cu un telefon mobil in pivnita unde l-am lucrat ori acestea nu sunt de foarte mare calitate. mai mult decat atat nu stiu cum sa le postez aici... daca imi dai un id de mess pot sa ti le trimit daca doresti.

| Inventator explică (pentru michael5813):

Hunterbow600@yahoo.com...daca poti sa faci o poza si sa scrii
langa ea masuratorile...

| michael5813 a răspuns (pentru Inventator):

Eu am incercat sa-ti trimit in seara aceasta cate-va fotografii la id-ul de mai sus... nu stiu daca ai primit ceva

| Mwvv31 a răspuns:

De pe net!