| anonim_4396 a întrebat:

>>ATENTIEVreau sa imi raspunda persoane care cunosc foarte bine aceasta rasa, informatii de pe google pot sa imi iau singur. Salut, vreau sa imi cumpar un caine Ciobanesc German (lup) rasa pura, nu vreau metis sau altele si am mai multe intrebari:
-Cam cand as putea sa il cumpar? (ma refer la luna incat sa il iau pui)
-Care sunt diferentele intre linia de lucru si cea de show?
-Care sunt actele care trebuie sa mi le dea vanzatorul? Ma refer de la carnet si altele, trebuie sa il trec pe numele meu?
-Dupa voi care ar fi un pret extimativ pentru un exemplar cu toate actele la zi (carnet, vaccinuri etc).(gasesc pe olx stiu dar.)
-Credeti ca as putea sa il dresez singur sau trebuie sa apelez la o scoala de dresaj?
Acestea sunt doar cateva intrebari care ma macina mai tare, sunt foarte sigur pe mine si vreau sa imi iau un exemplar de nota 10. probabil din cauza asta ma ales sa va intreb. Ofer funda celui care ma va ajuta.

Răspuns Câştigător
| RandomQuestionsAndAnswers a răspuns:

Salut, eu iti spun din experienta mea proprie. Si eu am un Ciobanesc German de 11 luni ( acum 5 ani am mai avut unul care a murit). Eu l-am luat cand avea 3 sapt si am inceput dresajul prematur. Linia de lucru se bazeaza pe practica iar cea de show mai mult pe "Exterior" (Trebuie intretinut mai mult). Depinde de fiecare vanzatoru si ce fel de vaccin a facut cainele, de obicei el trebuie sa iti dea un document care sa arate vaccinurile facute, bla bla. Sincer, Ciobanescul de 11 luni pe care il am acum, l-am prins la un pret foarte bun, e rasa pura, fara pedigree, linie de lucru si imi place ca nu are garda aia joasa pentru Ciobanestii folositi la concursuri. Am luat-o la 250 de lei, dupa ce am vorbit cu mai multi crecatori, toti s-au mirat cand le-am zis pretul.Sa revin la subiect, o sa gasesti undeva la 500 pentru linia de lucru si vreo 750 pentru linia de show ( fara pedigree). Eu unul l-am dresat singur si deocamdata stie comenzile de baza (Sezi, culcat, taras, laba, aport, sari, stai, pas, haide, nu-i voie, etc) sunt niste caini foarte inteligenti si loiali. Poti sa il duci si la o scoala de dresaj pentru chestiile suplimentare ( pentru concurs, etc). Sper ca te-am ajutat! big grin

| MadalinG99 a răspuns (pentru RandomQuestionsAndAnswers):

M-ai ajutat foarte mult, eu am banii tot pregatiti mai greu e cu convingerea parintilor, nah totusi este o rasa periculoasa, cam in ce luna e ideal sa il cumpar? (sa il gasesc mai ieftin)

| RandomQuestionsAndAnswers a răspuns (pentru MadalinG99):

Hm... pai pe la o luna, maxim o luna jumatate, eu l-am luat pe al meu cam devreme la 3 sapt jumatate, dara fost ok ca am inceput dresajul prematur. Sper sa nu iti iei din acela cu spatele lasat respectiv garda joasa ca arata ca si un handicapat laughing (parerea mea) Este primul Ciobanesc German pe care il cumperi?

| MadalinG99 a răspuns (pentru RandomQuestionsAndAnswers):

Dap, ma refer la luna in care sa il iau