| asa_1191 a întrebat:

Aveti porcusori de guineea? Daca da, ai vostrii fluiera?laughingEu m-am jucat putin cu al meu si deodata am auzit un fluierat, am mai auzit de la cineva ca acestia ar putea sa fluiere, da' chiar n-am crezut.laughingAi vostrii ce sunete ciudate scot?

5 răspunsuri:
Janina
| Janina a răspuns:

Tutulica meu (porcusorul) nu fluiera... mai face doar ceava galagie cand se bate cu pisica :D
acum probabil depinde si de rasa al meu e cam asa dar alta culoare: http://www.animalutul.ro/images/331/901.jpg

| doraz a răspuns:

laughingpoate vrea sa devina arbitru.

| PuF_8706 a răspuns:

Si al meu... dar eu zic ca guitzalaughing...al meu face asa cand ii e foame

| vampirika a răspuns:

Un sunet de tonalitate joasa, simplu sau vibrant, emis de obicei atunci cand porcusorul este mangaiat, este semn de multumire si liniste. In schimb, atunci cand sunetul vibrant (ca un "carait") urmeaza unui zgomot brusc sau unui strigat, poate sa insemne si frica, panica.
Sunetele inalte (ca un piuit), de scurta durata, repetate sunt adresate de obicei oamenilor, si inseamna "mi-e foame".
Un sunet patrunzator, de inalta intensitate, inseamna ca porcusorului ii este foarte frica sau ca il doare ceva.

| lichtfusz a răspuns:

Si eu am doi porcusori de guineea si scot un sunet ciudat ca si cum scartaie