| cristina_6690 a întrebat:

Aveti sfaturi pentru dresarea eficienta a cainilor? (rasa ciobanesc carpatin)

2 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

Doar cu recompense. La inceput, doar alimente:
-bucatele mici de piept de pui fiert/carne de vita
-bucatele mici de cascaval
-biscuitei de catei
-batoane de catei,
de preferat ceva ce inghite usor si dupa care este innebunit.

Dupa ce a invatat comenzile bine poti trece treptat la jucarii sau decat la mangaieri si laudat(astea trebuie sa existe si cand este recompensat cu alimente)
Cu cat a executat comanda mai corect recompensarea este mai bogata si entuziasmul cand e laudat mai mare.

Iti recomand sa intri pe youtube pe canalul lui Gabriel Cocu, el explica pe larg si foloseste caini care chiar atunci sunt dresati, nu unii deja dresati. Gasesti acolo predresaj golden, predresaj cu rott sunt vreo 3 parti, stimularea atentiei cu un brac german daca nu ma insel, cauta gabriel cocu si gasesti toate astea.

Nu in ultimul rand, rabdare, foarte multa rabdare.

| justyoung9 a răspuns:

Ofera-i o recompensa ori de cate ori executa comanda asa cum ai vrut tu(motiveza-l)