| мιcυтѕѕα a întrebat:

Buna all! Am o catelusa mica [pechenez imperial] am primit-o ieri si este cam timida[are 6 saptamani] as vrea sa o invat sa faca afara, sa o scot de 3 ori pe zi, dar nu vrea cum o dau jos din brate, incepe sa planga si da cu labutele sa o i-au inapoi! voi ce ma invatati sa fac ca sa o obisnuiesc? multumesc, dau funda la cei care imi dau un raspuns concret, si care sa functioneze!

Răspuns Câştigător
| RollShot a răspuns:

Buna si in primul rand felicitari.eu ti.as rrecomanda sa nu o inveti inca sa isi faca nevoile afara ca este prea micuta.ca si cum de ex du ai fi in clasa 1 si ti.ar da teme de a 8, intelegi? si asa e ea sa atasat de tine dar incearca sa ii pui mancare jos sa manance si se va dezobisnui! incearca a functionat si inca nu o duce la plimbare doar ppe la vreo 12 saptamana! sper ca ti.am fost de folos! funda ca nu am nici una!

2 răspunsuri:
| miroana122 a răspuns:

Incearca sa o inveti sa vina la tine... apoi cand tu vei merge undeva ea va veni daca o strigi, ai grija tonul e cel mai important lucru, vorbeste-i cu calm.Cand vrei sa o duci sa-si faca nevoile stai langa ea si obisnuieste-o cu acel loc, deoarece va sti unde sa mearga.Atunci cand plange nu o mai lua in brate, stai langa ea si ajut- sa aiba ncredere de sine. Cred ca plange tocmai, fiindca ii este teama sau poate nu procedezi corect in cresterea ei.Am avut si eu un catelus care era la fel si cu efort si instructiuni corespunzatoare am reusit sa-l fac sa se schimbe. Daca te uiti la CAESAR si cainii sa stii ca te invata multe lucruri. Sper ca sfatul meu sa te ajute ...Bafta!

| miroana122 a răspuns:

Incearca sa o dezobisnuiesti sa stea in brate, ai grija tonul cu care vorbesti este principalul aspect.Nu conteaza daca este mica si are 6 saptamani, consider ca educatia se primeste din timp.Stiu ca pare ciudat, dar si eu am avut un caine la fel.Plimb-o si invat-o sa-si faca nevoile intr-un loc al ei sau cumpara-i o cutie speciala.Atunci cand plange dupa tine nu o mai lua in brate altfel o inveti mai mult cu tine,vorbeste-i si da-i o jucarie care sa-i placa foarte mult, cu care sa-si petreaca timpul atunci cand tu nu poti sa stai langa ea.Strig-o pe nume si nu il schimba in timp,cainele se obisnuieste cu el... Daca nu ti-au fost de folos informatiile atunci uita-te la Caesar si cainii, sigur te vor ajuta.Fii serioasa atunci cand ii spui ceva, asa o ajuti sa inteleaga mesajul pe care vrei sa il transmiti