| FuckTheSystem01 a întrebat:

-heii,am primit cadou vineri o cățelușă Golden Retriever care a facut doua luni tot vineri..si i-am cumparat de toate dar problema e cum sa o obisnuiesc sa nu mai faca in casa.o scot afara si o ora si apoi vin acasa si face pe parchet.-_-
Alta problema, eu maine încep scoala, si plange imediat dupa mine.o lasa-i acu 10min in terasa, latra si dadea cu labutele de usa de la terasa..nuci in terasa nu vrea., m-am bucurat ca nu a plans noapte dupa fratii ei si parintii eibatting eyelashes
Eu nu stiu cum sa o dresez...chiar daca e mica, macar sa fac cumva sa nu mai lase "podoabele" pe jos, sau sa faca pe scutec

5 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Buna.
In perioada cand inca nu are toate vaccinurile facute, isi face nevoie pe lavete speciale pentru caini (nu are voie afara, deoarece el nu mai are imunitate de la laptele matern, deci se poate imbolnavi cu usurinta si poate capata boli mortale, de aceea este indicat sa fie scos afara dupa 1 saptamana de la ultimul vaccin), care se pune in locul unde doresti sa isi faca nevoile. Laveta ( ea nu miroase daca este schimbata zilnic sau o data la 2 zile) trebuie pusa undeva unde sa ajunga cu usurinta la ea si sa o vada usor. Apoi pune-l pe laveta dupa 30-60 de minute dupa ce a baut/mancat lichide, teoretic o data ce isi simte mirosul acolo, tot acolo o sa isi faca si restul de nevoi, dar trebuie sa invete asta, adica necesita timp si rabdare. O data ce face acolo, felicita-o, mangaie-o si recompenseaza-o cu mancarea sa favorita ( carnita de pui/vita/curcan fiarta nesarata sau orice altceva ce ii place) si asa o sa stie ca a facut un lucru bun si ca esti mandru de ea, daca nu face acolo, ci in alta parte, cearta-o, dar nu aspru si sa nu o bati.
Dupa ce termina schema de vaccin poate sa isi faca nevoile afara, de preferat sa il duci de 3 ori pe zi afara ( 2 ori e indicat la caini adulti), dar la ore cat de cat fixe, ca sa stie ca la ora x trebuie sa isi faca nevoile ( la fel se procedeaza precum cu lavetele, adica dus avara dupa ce mananca si bea si cu lauda daca a facut). Cat o sa fie pui (pana pe la 1-2 ani) are multa energie, deci trebuie plimbat destul de mult ca sa si-o consume.
Este normal sa planga dupa tine, se simte singura, si o sa planga pana o sa se obisuiasca ca o sa fie lasata singura, s-ar putea ca o sa stea singura sa faca niste boacane ( ros ceva, rupt ceva, etc) de plictiseala.

| ridhimagupta a răspuns:

Mai intai nu o scoate afara pana nu termini schema de vaccinari obligatorii pentru pui sunt 5 vaccinuri, daca nu i le faci poate contacta virusii din aer si nu prea se scapa din aceste boli cum ar fi parvoviroza, apoi ii poti lua un scutec special pentru a nu face in casa poti sa o urmaresti cam la 20-30 min dupa ce bea apa o pui la scutec si astepti sa isi faca nevoile, iar apoi isi va face acolo nevoile pentru ca isi va simtii mirosul.iar in prinvinta faptului ca plange dupa tine ii poti lasa niste jucarii si o haina de a ta langa ea sa iti simta mirosul o sa ii fie greu putin timp dar se va acomoda

| Bertha_Popescu_1998 a răspuns:

Salut! Si eu am un catel bichon maltese, are 3 ani si inca mai face in casa tongue Cateii cat sunt mici nu se prea tin, vezica lor nu e rezistenta, ca si la copii mici. Incearca sa o faci sa faca pe un pampers special (le gasesti la petshop). Sunt ca niste "covorase" absorbante, le pui in baie si inveti catelusa sa faca acolo happy O sa observi la un momet dat cand vrea sa faca (scheaun, se invarte, adulmeca podeaua, racaie cu ghearele in covor/parchet) atunci o iei repede si o duci sa faca acolo happy De fiecare data cand o prinzi facand undeva o certi, ridici tonul si poti sa-i dai 1-2 palmutel la fundulet, apoi o duci pe pampers din nou, va invata pana la urma. Cu cat creste mai mult cu atat se va tine mai bine, la maturitate nu o sa mai faca in casa probabil. Cat despre faptul ca plange cand e singura... Nu pot sa te sfatuiesc decat sa o lasi in casa unde vrea ea si sa-i cumperi niste jucarii de ros sau jucarii interactive, cum ar fi jucariile KONG (faci comanda pe internet) ca sa o tina ocupata. Poti incerca si sa te joci cu ea mai mult inainte sa pleci, astfel va fi obosita si probabil va dormi cat esti plecat(a). Sper ca te-am ajutat! Fundita? :3

| Criste_Beatrice_1980 a răspuns:

1. daca ai o camera izolata sa pui ziare si sa o lași doar acolo si dupa un an o poti scoate afara fără nici o problema...

| Criste_Beatrice_1980 a răspuns:

1.daca ai o camera izolata pune ziare si las-o doar acolo iar peste un an o poti scoate afara fără probleme
2.sa încerci sa o lași in timp o ora maxim singura undeva ca sa vezi cum reacționează si sa i dai jucării sa o lași acolo fără sa o bagi in seama