| ZabavaRoxana a întrebat:

Bună, am doi perusi si au naparlit, cand i-am dat drumul din colivie nu au mai putut sa zboare de ce?

3 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Nu te lua dupa ametitul ala ca nu sunt bolnavi, e vara, e normal sa naparleasca, isi schimba si ei penajul, intr-un an isi schimba penajul de vreo 2-3 ori ca se adapteze la anotimp. Ei cand isi schimba penajul sufera anumite modificari de comportament, intra intr-o mica depresie pentru ca nu se mai considera atractivi, s-ar putea sa observi schimbari bruste de comportament si foarte probabil sa devina agresivi daca incerci sa pui mana pe pentru ca ii doare, penele devin tepoase atunci cand se schimba, ei de asta nu pot zbura, pe langa faptul ca un penaj complet ii ajuta sa zboare, dar in timp ce dau din aripi e foarte posibil sa ii irite pielea si sa renunte la a mai zbura din cauza durerilor, asa pateau si ai mei si dupa ce le cresteau inapoi penele erau avioane.

| ZabavaRoxana explică (pentru Drimmero):

Mulțumesc, pentru sfaturi.

| lpavel a răspuns:

Sunt bolnave! Du-i la un veterinar!