| AnnaAp a întrebat:

Am o catelusa care e gestanta in 5 saptamani si doctorul mi-a spus sa ii dau bobite cu vitamine,dar mananca doar acele bobite si voiam sa fiu sigura daca e in regula sa manance doar atat? Pe langa asta,mi-a spus sa ii iau calciu, iar intrebarea mea este daca e in regula sa ii dau calciu lactic? Daca da, cam cat ar trebui sa ii dau pe zi? O jumatate de pastila e bine?

Răspuns Câştigător
| RedNose a răspuns:

Buna!
Fiind gestanta are nevoie de foarte multe vitamine. De aceea,daca mananca doar boabe trebuie sa-i dai unele cu foarte multe vitamine,mai exact hrana de caini superpremium. Din aceasta categorie fac parte royal canin, acana, belcando, proplan, orijen etc.
Eu iti recomand royal canin starter. Aceasta hrana este destinata femelelor gestante, in lactatie si puilor pana in 2 luni. Royal canin starter este de 3 feluri: mini: 1-10kg,medium: 11-25kg,maxi: 26-44kg si giant: peste 45kg, acea greutate inseamna cat are catelusa si puii la maturitate. Poti sa-i dai boabe de acum catelusei, iar puii dupa ce se vor naste si vor incepe sa manance mancare solida dale si lor tot hrana din asta(ex: daca greutatea catelusei e de 15kg dai royal canin medium starter, iar puilor la fel, fiindca la maturitate ei tot atatea kg vor avea).
Pe langa boabe mai preparai orez cu legume si cu carne, supa cu legume si carne, un galbenus de ou crud 1-2ori/saptamana si mai poti sa-i dai coaja de ou bine pisata fiindca contine calciu.
Ca vitamine, dai K-9 Complete Growth, contine tot ce are nevoie un caine, mai ales acum si e recomandat si pentru femele gestante, asa ca poti sta linistita, doar ai grija la dozaj, dai cat scrie pe prospect/cutie.
Cam atat. Sa fie sanatoasa catelusa si puisorii!