| AnnaAp a întrebat:

Buna!
Am o catelusa de 4 ani care este gestanta in aproape 4 saptamani.Nu prea mananca si are scaune proaste.Imi puteti spune ce as putea sa ii dau sa manance ca sa ii placa si sa nu mai aiba scaune proaste? Veterinarul mi-a spus sa nu ii mai dau ciorba si nu i-am mai dat,dar problema nu a disparut.Ii place sa manance carne prajita sau fiarta, iar bobite mananca foarte rar.

Răspuns Câştigător
| RedNose a răspuns:

Dai doar orez cu legume pana se pune pe picioare,daca nu mananca amestecai si putina,dar putina carne fiarta. Apa schimb-o cu ceai de menta.
In starea asta nu e bine sa-i dai carne ca mai rau ii face si asigurate ca nu are de unde sa mai bea din alta parte,decat din ceai. Dupa ce-si revine ar trebui sa mergi sa-i cumperi de la un petshop niste bobite de calitate(superpremium: acana,royal, proplan etc sau premium:BOSCH, brit etc, nu-i da pedigree sau ce mai gasesti prin supermarket, nu sunt bune deloc). Un caine poate sa stea nemancat aproape 3 zile si nu are nimic, deci cumparai bobite si pune-i cateva. Fai un program la care sa primeasca mancarea daca nu la ora fixa macar aproximativ. Ii pui boabele, daca nu le mananca din prima lasa-le acolo maxim 30min,daca nu le-a mancat iaile si i le dai la urmatoarea masa si tot asa,de foame o sa le manance sigur. ea fiind gestanta trebuie sa primeasca si vitamine,iar mancarea gatita nu contine tot ce are ea nevoie,dar boabele contin.
Eu am la fel o femela pechinez si nu ii plac absolut deloc boabele si din cauza ca i-am dat mai mult carne a facut o iritatie a pielii si se scarpina intr-una. Doctorul mi-a spus sa-i dau doar boabe cu putine proteine si a fost nevoita sa manance boabe. Ultima oara nu i-am mai gasit ce-mi daduse doctorul si i-am luat alte boabe, erau light si de alea chiar nu s-a atins. Azi i-am luat equilibrio si ca niciodata a mancat de cand i-am pus. Ai putea incerca sa-i iei din astea, dar mai bine ar fi daca i-ar placea acana sau orijen fiindca au multe proteine si in perioada asta are nevoie de asa ceva.
Oricum, toate astea dupa ce-si revine cu burtica, dupa 3-4 zile poti sa faci asa.
Ai mare grija de ea pe timpul gestatiei, mai ales cu alimentatia.

| RedNose a răspuns (pentru RedNose):

Dai si galbenus de ou fiert...
nu-i da carne, mai ales tocata, aia nu e buna nici cand e cainele sanatos fiindca are tot felul de condimente, iar astea nu sunt bune pentru caini, nici macar sarea nu e buna

3 răspunsuri:
| viotedy a răspuns:

Fa-i orez fiert cu carne tocata.

| karsivan a răspuns:

Orez fiert cu morcovi si carne fierta, smecta de bebe cu ceai de menta, si aporo nu se da carne parajita la caine doar carne de pasare sau vita fiarta sau la gratar.