| Krisstinne25 a întrebat:

Am o problemă...îmi este foarte frică de pisici. Teama asta o am de foarte mulți ani şi nu am reuşit să scap de ea. Azi când am coborât scările, la etajul 1, dau de o pisică neagră, evident că nu am văzut-o şi m-am speriat îngrozitor, mai ales că a început să facā foarte urât. Pe bune, nu ştiu cum să scap de fobia asta. Poate pentru voi e amuzant, da' pe mine ma ia cu rău când le văd. M-am speriat de foarte multe ori cand eram mică şi văd că asta mi se întâmplă şi în momentul actual. Ce aş putea sa fac? Mă puteți ajuta? Dau fundiță!

7 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Ai putea eventual intr-un mediu controlat, intr-o camera impreuna cu o alta persoana sa incerci sa stai langa o pisica (una blanda). Poti sa incerci sa stai mai aproape de puii de pisica. Imi pot imagina ca par mai inofensivi.
Singurul mod in care poti trece peste unele fobii este prin expunere. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Psiholog.

| Talmacel_Alexia_1999 a răspuns:

Du-te la niste prieteni care au pisici si stai cu ele singur singurel.Vei vedea ca ele vor veni si vor toarce langa tine. Pisicile zgarie doar cand le tragi de coada ii dai cu piciorul etc.
As avea o intrebare ai avut vreo trauma cu pisici cand erai mic?

| lovecats123 a răspuns:

Da e o fobie mi rara dar multe personaje istorice o aveau(Napoleon, Hitler)...Eu ador pisicile adica sunt pufoase si jucause si aww sunt superbe dar in schimb imi e frica de catei adica de ce imi pot face.Chiar nu inteleg de ce iti e frica de pisici adica sunt inofensive practic.Ai avut o trauma in copilarie?

| AnielaaEllaMaxii a răspuns:

Hmm. Gandeste-te ca sunt doar niste animale inofensive care nu-ti pot face nimic. Eu urasc pisicile :l Sunt enervante (parerea mea) Eu nu cred ca o pisica daca o hranesti si ai grija de ea te va iubii. Poate doar se va da bine pe langa tine. +mai sunt si 'viclene' si furacioase. O pisica mi-a doborat cusca la papagal si acesta a zburat si l-a omorat crying Pisica proastaaaa crying crying crying
In schimb cainii sunt loliali, frumosi si afectuosi + nu ataca alte animale sad

| Mannaro a răspuns:

Ai putea sa incerci sa te apropii putin de ele! Dar pas cu pas...Ai putea sa te uiti la poze pe internet, daca nu, roaga pe cineva care are pisica sa te ajute...
Eu aveam frica de soareci dar, mi-am cumparat 2 hamsteri si nu imi mai este frica de ei!
Daca ai posibilitatea i-ati o pisica, nu se stie niciodata, poate o sa le indragesti!

| Krisstinne25 explică:

Da, m-am speriat foarte tare când eram mică. O vecină avea un motan şi obişnuia să'l lase pe scară să se plimbe, eiii şi până într-o zi când m-a zgâriat bine de tot. Nu țin minte să-i fi făcut vreo ceva, dar ca idee...de mică am avut problema asta.