| XoXoAlee a întrebat:

happy Am o problema si sper sa ma ajutati. Eu am de mult timp papagali, printre care si zebrute australiene. vara trecuta au facut 3 pui, 2 masculi si o femela. Pt ca m-am gandit ca se vor imperechea intre ei puii am facut schimb cu cineva de femela. Vara asta unul din masculii tineri si femela cu care am facut schimb data trecuta au facut oua si pui. Unul dintre ei a cazut din pacate si a muritsad (tatal meu mi-a facut o colivie in curte de cam 1 m latim, 2 lungime si 2 inaltime si este bine amenajata). Deci el a cazut de pe cuib, distanta fiind mare si cum a cazut noapte, a murit. Insa celalat a trait, si poate cat de cat sa zboare, insa nu sta deloc in picioare. si le tine numai intr-o parte si sta doar pe burta. mie teama ca o sa moara pentru ca nu sta in picioare si ale un fel de deformatie sau boala. plus ca parintii care au depus ouale ...sunt primi lor pui si sper sa-i hraneasca bine. va rog ajutati-ma! sa-i dau calciu sau ce sa fac? nu vreau sa moara...sad

2 răspunsuri:
| AfroBelgianu a răspuns:

Buna, Alee

Pasarile nu au maduva in oase, fiInd si mai sensibile, iar trauma unui os rupT poate fi fatala. Si eu am avut multi papagali, iar instabilitatea ar fi ultimul semn de viata al micutului. In legatura cu tratamentul, nu te pot ajuta, doar sa te motivez.

Sper sa-si revina, cu stima AfroB.

| Iubareatzãã a răspuns (pentru AfroBelgianu):

Nu stiu ce sa spun, dar imi doresc din tot sufletul ca micutul sa fie Bine! happy