| EmptyMind a întrebat:

Buna. Am probleme mari cu frana pe disc.
Frana (Firma Dengtai) am primit-o cu bicicleta (DHS royal).

Problema mare consta in faptul ca am un mic "opt" la roata, neglijabil zic eu. A avut si mai mari laughing Si asta afecteaza discul, adica si el este in "opt" (de cativa mm). Si astfel cand vine portiunea de "opt" se freaca de suprafata franei. Pe langa asta... chiar daca incerc bratul sa aiba tragere cat mai mare, placuta de frana tot nu se apropie de cea frana indestul incat sa faca o frana macar de 5-7 m.
Problema este ca am incercat s-o "mesteresc" desfacand frana pana am ajuns in mana cu piesa care are cele doua suprafete care opresc roata si cu bratul care se ataseaza la cea din urma piesa, la acest brat atasandu-se "axa de tragere".

M-am gandit la cateva optiuni. Spuneti-mi va rog si parerea voastra:
1) Sa-mi repar frana pe disc daca se poate. laughing

2) M-am gandit sa pun V-brakeuri. Pe fata am cadrul unde sa-l montez insa in spate nu. Banuiesc ca trebuie sa dau niste gauri in cadrul din spate sa prind frana.

Multumesc!

1 răspuns:
| Andreyut35 a răspuns:

Salut, uite parerea mea mai bine mergi si iti cumperi o geanta noua si o frana noua pe disc, daca frana e pe lichid uitate sa vezi daca mai este in acel recipient daca nu mai este poti cumpara, deci mai bine te-ai uita la lichidul de frana sper ca te-am ajutat, funda?