| Extreme1234 a întrebat:

Revin cu o intrebare, pentru pasionatii de MTB-uri. Care ar putea fi cauza faptului ca roata mea de pe fata, atunci cand iau viraje bruste sau cand trag mai tare de frana, roata (cauciucul mai exact) imi freaca bratul stang al furcii si de ceva timp am observat ca atunci cand ma las mai tare, tot din bratul stang al furcii iese un lichid negru, care chiar aproape ca se prelinge pana la disc, de asemenea de cand am cumparat-o are un joc in furca fata - spate insotit de un scartait, adica atunci cand trag frana fata si imping bicicleta fata-spate scoate un sunet ciudat si la bratele furcii se misca un pic fix la intrarea propriu-zisa a bratului de suspensie in furca, la fel, fata-spate. In legatura cu prima problema, am desfacut qr-ul si am vazut ca in capat era un pic indoit, dar partea ciudata e aici, l-am inlocuit pe cel din spate care arata perfect cu cel din fata si tot la fel, plus ca daca era din qr (sau butuc) ma gandesc ca trebuia sa aiba joc de tip 8, dar a mea sta constant pe stanga, m-am gandit ca poate frana e pusa in diagonala.
Multumesc anticipat si

Răspuns Câştigător
| zilog a răspuns:

Sa tocit consumat uzat atat oala prin care aluneca bilele cat si rulmenntul si semeringul
trebuie aruncat butucul ala
sau remediat reconditionat refacut reabilitat
schimbat rulmentul puse bile puse coronita daca e cu coronita
https://www.google.com/......ps?/search

3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Ar putea fi din cauza suspensiei.

| danbnz a răspuns:

E greu de spus pe nevazute.
Toate suspensiile fata au un mic joc acolo unde spui.
Daca furca e pe ulei e posibil sa se fi dus garniturile si de acolo scurgerea.
Despre ce bicicleta e vorba?
Ai cauciucuri mai groase decat cele cu care era echipata bicla din fabrica?
Niste poze sau un video ar fi bune.
Incarca-le undeva (de exemplu tumblr.com) si baga link aici...

| Extreme1234 explică (pentru danbnz):

E un dhs terrana 2927, cauciucuri stock, si furca da, e pe ulei, nu pot acum sa arat poze pentru ca am demontat cadrul sa o vopsesc