| AlexiaAlexandra23 a întrebat:

Am și eu o Nimfă am luat o acum 2 zile de la un băiat care se ocupa cu creșterea de papagali. Are în jur de 5 6 luni. Problema mea este ca de când am luat o e numai agitata mușcă din cușcă sa iasă afară. I am dat și drumul afara și zboară într una și scoate un sunet de parcă zbiară, Probabil ea este învățată acolo cu mai mulți papagali. Vreau și eu idei ce as putea să fac.Mulțumesc

Răspuns Câştigător
| andiceasu95 a răspuns:

Las-o sa se acomodeze, nu neaparat trebuie sa ii mai iei un papagal, pot trai singure ba chiar si mai bine daca tu vrei sa il domestici, sau sa te joci cu el, cat despre tipat asta nu stiu ca si papagali mei, nimfe fac la fel

| AlexiaAlexandra23 explică (pentru andiceasu95):

Pai tocmai de asta nu i-am luat pereche pentru că vreau să o obișnuiesc în timp cu mine, am doi peruși pereche și nici nu mă baga în seamă? și din cauza asta am ales sa iau nimfă un baiat ca să pot să o îl învăț cu mine. Am înțeles ca băieții sunt mai receptivi. Am mai avut o nimfă femela când eram copil dar nu se mișcă de unde o puneai și nu prea scotea sunete dar era foarte cuminte

9 răspunsuri:
| siriusblack98 a răspuns:

Cumpara-i o pereche, se simte singura si nu este nci obisnuita cu locul.

| AlexiaAlexandra23 explică (pentru siriusblack98):

Vreau să îl obișnuiesc cu mine, din motivul asta nu am luat pereche

| siriusblack98 a răspuns (pentru AlexiaAlexandra23):

Ei bine afla ca este cam maricel si-i va lua ceva sa se obisnuiasca cu tine.Un papagal trebuie cumparat la cel mult 1 luna de zile de la eclozare.Deci este nevoie de multa rabdare.

| AlexiaAlexandra23 explică (pentru siriusblack98):

Știu și asta. Băiatul de la care am luat mi-a specificat și vârstă papagalul este inelat. Născut în iulie 2019 știam ca nu este chiar pui. Chestia este ca nu ma așteptăm să reacționeze chiar așa am mai avut papagali și nici unul n a făcut așa.

| IonutSiAtat92 a răspuns:

Este o pasare salbatica.La ce te astepti? Eu daca te inchid intr-o cusca si iti dau mancare printre gratii, cum ai reactiona? Intreb si eu asa...

| AlexiaAlexandra23 explică (pentru IonutSiAtat92):

Am specificat că am lăsat o liberă

| IonutSiAtat92 a răspuns (pentru AlexiaAlexandra23):

Nu pricepi. locul ei este in natura nu in casa...

| AlexiaAlexandra23 explică (pentru IonutSiAtat92):

Mai citește te rog documenteaza te despre aceasta specie și lasă răutățile de o parte nu sunt singura care are papagali în casa