| Temmary a întrebat:

Am si eu o problema si sper sa fie cineva care sa ma poata ajuta! Am un catelus, malamut de alaska. Are 2 luni. Problema e ca atunci cand il las singur acasa schiauna si deranjaza foarte multi vecini! As vrea sa imi spuneti cum as putea sa il invat sa stea cuminte cand mai ramane singur din cand in cand... As dori raspuns de la cineva care are caine si a trecut prin asa ceva! Fundita! :*

6 răspunsuri:
| hummmer a răspuns:

La două luni e prea mic să stea să te aştepte în linişte.E ca un copil de 2 luni, singur într-o casă.Ai lăsa un copil de 2 luni singur?
Ori îi găseşti un partener de joacă gen un pisic/alt căţel ori îl dai unui vecin ajutător să aibă grijă de el până vii ori te joci cu el până oboseşte înainte de a pleca şi doarme câteva ore bune.
Cresc câini de peste 20 de ani şi am stat la bloc şi ştiu ce înseamnă să urle/scheaune singur de veneau vecinii la uşă.Eu am apelat la metoda cu un pisic(după multe scheunături singuratice) şi îi găseam dormind unul peste celălalt.
Vezi că un căţel singur şi energic va roade cabluri, papuci, canapele, perdele, etc din lipsă de ocupaţie sau supraveghere.Ori îl dresezi să se disciplineze ori îl muţi la curte să alerge toată ziua.

| Temmary explică (pentru hummmer):

Si cam pe la ce varsta va inceta sa mai urle? happy

| hummmer a răspuns:

Dresează-l,Oboseşte-l,găseşte-i un tovarăş, nu-l lăsa singur mult timp şi nu contează vârsta.Aşa, poate urla şi la 10 ani dacă doreşte, totul e să nu aibă motiv.

| Temmary explică (pentru hummmer):

Uite, inteleg ce spuneti cu prietenul de joaca. Stiu ca i-ar fi mai bine daca ar sta in compania altor caini cand e singur, dar nu pot sa mai iau inca un caine. In primul rand stau la apartament si e o munca mult prea costisitoare si obositoare. Dar nici nu pot de fiecare data cand plec sa las pe cineva cu el.

| Temmary explică (pentru Temmary):

Plus ca uneori am treaba maxim o jumatate de ora uneori, dar pot sa il las si 5 minute ca tot urla. Problema cea mai mare este ca datorita rasei din care face parte, urla exact ca un lup! happy

| smartydsay a răspuns:

Atunci cand pleci da-i o gustare ca un os de mestecat sau arunca-i o jucarie ii va distrage atentia cat timp tu esti plecata si va uita, fiind concentrat la mestecatul jucariei.Dar pentru asta trebuie sa faci cateva probe in timpul liber sa il inveti ca atunci cand iesi pe usa sa ii dai un os de mai multe ori si sa il inveti cu gustarelele ca sa fi sigur ca le mananca, astfel le va astepta cu bucurie.
Sper ca te-am ajutat! Succes!