| ArianaArii02 a întrebat:

As dori sa imi iau un caine si nu prea stiu ce rasa. sad As vrea unul de talie medie/mare ( malamut de alaska/golden retriever/boxer/husky) dar problema e ca stau la apartament. Dintre caini de talie mica mi.ar place mopsul...dar totusi, mi-as dori unul de talie mare sau medie, cum am mai spus. Imi puteti spune cate ceva (doar cei care au un caine la bloc si au experienta cu rasele de mai sus ) despre ei? Multumesc! big grin

Răspuns Câştigător
| LaLaura a răspuns:

Buna.
Eu am doar un pechinez metis cu schnauzer de 14 ani ( 14 ani am locuit la bloc cu el) si un metis adoptat de pe strada in curte ( m-am mutat recent la curte).
Ce spui tu ca iti doresti, sunt rase mari, care au nevoie de multa miscare afara cel putin 2-3 ore pe zi ( cu cat rasa e mai mare, cu atat orele se maresc).
Verisoara mea care sta la apartament are de 2 luni un boxer in varsta de 3 luni, si e cam greu cu el, distruge cam tot ce prinde in gura ( nu a putut sa imbodobeasca bradul din cauza cainelui ca il rupea) si e destul de rau, musca foarte tare, dar nu in joaca ( veterinarul chiar i-a prospus sa il bata, ca sa se mai cuminteasca ca daca nu, el se invata sa muste pe oricine, si asta mi se pare foarte ciudat).
Legat de zgariat parchetul, depinde de caine, cainele meu nu are acest obicei, dar chinele matusi mele un caniche de talie marie, are acest obicei, si pana pe la 2 ani cat era lasat singur, cat pleca matusa mea la munca, rupea tot ce prindea, in special usile din apartament pentru ca se simtea singur. Cainele meu mi-a ros doar cablu de la telefonul fix, mobila si coverturile de pe pat pana pe la 2 ani, chit ca i-am luat jucarii. Orice caine pui, o sa iti roada tot ce prinde chiar daca ii iei jucarii.
Legat de cost, acum depinde de talia animaului, cu cat e mai mare, cu atat o sa iti manance mai mult, logic. La inceput ( pana pe la 1 an) are nevoie de hrana speciala pentru juniori, si care e cam dublu decat cea pentru seniori. Eu la cel din curte, care are 40 kg ii iau un sac de 12 kg care e in jur de 70 de lei si ma ajunge cam 1 luna, dar ii mai fac si mancare suplimentara, un fel de ciorba cu carne de vita/pui/curcan, ardei, orez, morcov, telina, verdeata si fara pic de sare sau alt condiment.
Legat de vaccinuri, intai trebuie facuta deparazitarea interna ( o pastiluta luata in functie de greutatea cainelui care costa 3-5 lei) apoi o parte din vaccinuri si dupa 2 saptamani cealata parte, plus carnet de ajunge pe la 150 de lei, daca nu si mai mult, dar depinde de cabinet, apoi acel vaccin se reia in fiecare an si costa in jur de 55-60 de lei, obtionat, poti sa ii faci si deparazitarea externa ( contra puricilor) care depimde cu ce solutie folosesti e in jur de 20-80 de lei, jucarii, sunt cam scumpe, am dat 3, 5 lei pe o minge de tenis, dar pentru caini, dar care cel din curte a facut-o bucati in 2 ore, si 14 lei pe o chestie mica de cauciu in forma de os ( aia inca rezista si acum). Banuiesc ca la toaletare te referi la sampon, care depinde de firma costa intre 15 -60 de lei.
Nu am cum sa iti dau o estimare de pret pe luna, deoarece nu stii ce evenimente neplacute pot aparea cu cainele tau, eu de exemplu cheltui cu cainele batran cam 100 de lei pe mancare dar si tratament ca e batrana si are probleme cu ficatul si stomacul, si cu cel din curte, momentan doar 70 de lei mancarea ca e tanar ( are 1 an), dar cum am spus, nu poti sa stii daca cainele o sa fie mereu sanatos, si sunt destul de scumpe tratamentele.
Un samoyed e cam greu de intretinut intr-un apartament deoarece are nevoie de multa miscare, iar blana e foarte mare, are nevoie de periat zilnic, iar cand o sa naprleasca o sa fie prapad.( eu am un pechinez in caz, iar vara, scot pumnuri de blana din covoare, ma intreb de unde atat blana).
Deci e alegerea ta, legat de ce rasa vrei sa iti iei, dar, gandeste-te ca o sa fie costuri mari, si trebuie sa te dedici aproape non-stop, mai ales cand sunt mici, deorece se plictisesc si o sa iti faca numai pozne, plus ca tu pentru animaul ales esti totul, tu trebuie sa decizi pentru el, sa ii fie bine, si sa te gandesti ca el este prioritar, nu tu, nu cei din juru tau, ci doar animaul iubit, tu esti totul pentru el, si o sa te iubeasca neconditionat.

36 răspunsuri:
| viotedy a răspuns:

Boxerul e foarte potrivit pentru apartament pentru ca nu latra excesiv, nu trebuie tuns, se dreseaza repede, e f.destept..Atat ca trebuie plimbat/alergat, ca orice caine de altfel.

| ArianaArii02 explică (pentru viotedy):

Chiar mi-as lua un boxer dar am auzit de la multe persoane ca este destul de obraznic cand este mic, mai ales cand e singur acasa big grin Poti sa imi dai mai multe detalii despre el ( cat costa, cam cat as cheltui cu el / pe luna, hrana, jucarii,, toaletare (tuns, tairea unghilor, spalatul pe dinti big grin etc ) Mersi happy

| viotedy a răspuns (pentru ArianaArii02):

Orice caine e obraznic cand e mic.Costa vreo 100 euro sau mai putin,nu trebuie tuns,unghiile se rod singure cand merge, se joaca cu orice-carpa, minge, sticla goala, hrana-vreo 200 lei/luna.

| ArianaArii02 explică (pentru viotedy):

Am avut un ciobanesc carpatin, aici la bloc, care dupa o saptamana l-am dus la tara ( pentru cei de acolo l-am luat ), nu rodea nimic, pur si simplu se juca singur sau cu mine ..sarea, latra fara motiv, etc. Dar ma gandesc ca daca mi-as lua un caine in apartament, cand as fi la scoala (pana la urma s-ar plictisi ca 5 zile din 7 eu sa fiu la scoala si dimineata de la 7 la 13-14 sa nu se joace nimeni cu el si poate s- ar apuca de ros ce prinde la gura sad

| ArianaArii02 explică (pentru viotedy):

De ce nu trebuie tuns un caine? Mai ales vara daca are blana lunga sau groasa happy sau poate doar aranjant big grin

| ArianaArii02 explică (pentru viotedy):

Spune-mi si mie de unde pot lua una dintre rasele pe care le- am scris in intrebare cu 100 de euro

| viotedy a răspuns (pentru ArianaArii02):

Vorbeam de boxer, ca nu trebuie tuns.Gasesti pe publi 24.ro si cu 100 euro dar trebuie sa cauti mult si sa cunosti rasa, daca te repezi la primul bisnitar care vinde o potaie...

| ArianaArii02 explică:

Sau saint bernard ( il ador, tot timpul mi.am dorit unul si am vazut pe anumite site-uri ca se poate adapta intr-n apartament )

| ArianaArii02 explică:

Imi puteti raspunde si la urmatoarele intrebari, va rog? :
-cat costa un pui din rasa pe care mi.o recomandati
-cat trebuie sa cheltui pe luna ( veterinar(vaccinuri deparazitari, etc), jucarii, hrana, toaletare)
-zgarie parchetul, roade mobila/papuci/si alte obiecte
Am uitat sa scriu mai sus : mi.ar place foarte mult si samoyed-ul si am citit ca se poate creste si intr-un apartament.
Si as mai vrea sa imi spueneti cateva nume si de fete si de baieti (caini) care sa fie cat mai originale... big grin
Multumesc pentru ajutor! happy :*

| ArianaArii02 explică (pentru LaLaura):

Mersii pentru sfaturi. Cu toaletarea ma refeream si la tuns, ingrijire si altele.Saint bernardul am vazut ca il poti creste intr.un ap. pentru ca nu are nevoie de multa miscare ( 2-3 plimbari, nu foarte lungi (20-30minute una) pe zi ..la fel si samoyed-ul.Doar cu parul cat este problema dar nici cu el pentru ca il perii in fiecare zi.Doar in perioada de naparlire.Mai vreau sa te intreb ceva : cand stateai la bloc si erai in timpul scolii sau in vacanta te trezeai la 6 si il scoteai afara? Sau? Poti sa imi spui ceva si despre scosul afara? Eu m-am gandit ca pot sa ii ofer maxim 3 plimbari pe zi : una can vin de la scoala, una pe la vreo 4-5 si alta spre seara... dimineata nu il pot scoate sad cat despre malamut am vazut si aici pe TPU multi care ziceau ca am un malamut de alaska de 2 luni, si cand il las singur acasa urla sau nu stiu ce face sau " ca are diaree si nu stiu ce sa fac si toti ziceau ca stau la bloc.Chiar nu pot sa ma decid.Cand eram mai mica voiam un bichon sau pechinez dar acum "m-am indragostit" de cei mari happy big grin

| ArianaArii02 explică (pentru ArianaArii02):

Despre mops (pug) imi poti spune ceva? Daca cunosti pe cineva care are mops si sti cum se comporta? Am vazut pe niste site-uri ca soforaie(asta nu ar fi o problema ) big grin dar am vazut si ca lasa destul de mult par. sad

| ArianaArii02 explică (pentru LaLaura):

Despre mops (pug ) imi poti spune ceva? Daca cunosti pe cineva care are mops si sti cum se comporta? Am vazut pe niste site-uri ca sforaie (asta nu ar fi o problema) big grin dar am vazut si ca lasa destul de mult par. sad

| LaLaura a răspuns (pentru ArianaArii02):

Gresit legat de saint bernardul, are nevoie de plimbari lungi, pentru ca e o rasa destul de mare. In general rasele mici au nevoie de 20-30 de minute pe zi, dar e tusi putin, eu in weekent ma plimbam cu cainele vreo 2 ore pe faleza, restul saptamani cam 10-15 minunte de 3 ori pe zi.
iar la samoyed, aveam o vecina care isi plimba samoyedul cam 2-3 ore de 3 ori pe zi ( il plimba pe falze, in parcuri).
Eu i-am facut un program la caine, si te-as ruga sa il faci si tu, ca sa stie cainele fix la ce ora trebuie si are voie sa isi faca nevoile. Eu in ultimii 4 ani, l-am scos mai diferit afara deoarece eram la facultate si faceam naveta ( cam 2 ore imi lua naveta dus si intors) si nu erau ore costante, nu mereu aveam acelasi orar, uneori veneam si la 9 jumate seara acasa ( terminam cursul la 8 seara), dar am avut noroc de parinti, ca il mai ducea ei afara cand eu ajungeam asa de tarziu.
Momentan o scos si o plimb afaara ( s-a invatat sa fie plimbata ca sa isi faca nevoile) in jurul orei 8, 13-15( depinde ora de cum manaca si cat), apoi 18-19 ( la fel depinde de ce cantitate de lichide bea), iar apoi o mai scos pe la 22-23 cand ma pun sa dorm deoarece cainii mai batrani mananca in mare parte seara, si logic ca dupa bobite bea multa apa si nu as vrea sa doarma cu vezica plina.
Dimineata e musai sa fie scos afara, cum si tu ai nevoie la baie dupa ce te trezesti, dupa amiaza e facultativa pentru cainii mai batrani 4 ani in sus, dar eu prefer sa il scot afara, iar seara, la fel e musai sa fie scos afara ( de preferat dupa ce manaca si bea apa).
Orice caine cat e lasat singur in casa o sa planga, si aveam plangea cand era mica, dar acum s-a obisnuit ( mai greu in casa straina, unde nu vrea sa stea singuara), au fost dati cand a stat si 12 ore singura (eu fiind la facultate si ai mei la munca), iar legat de diaree, daca s-a stricat la burta e logic sa faca diaree, de aceea trebuie sa fie vazut urgent de un medic veterinar pentru a nu se deshidrata.
E alegerea ta, dar fa-o si in functie de cat poti sa ii oferi, ma refer si la timp, dar si la costuri. Nu iti lua un caine daca stii ca nu ai timp de el sau nu ai bani suficienti, costuri o sa fie mereu, inevitabil pentru ca cainii se mai si imbonavesc. Plus ca au uneori nevoie doar de tine, eu nu m-am dus la nunta verisoarei mele ( care nu isi facea nunta in localitate) deoarece nu am vrut sa las singur caine in casa, cainele mru fiind batrana, are nevoi mai speciale, momentan nu mai poate sa urce singura in pat, si-a lezat un picior si nu am cum sa o operez din cauza ca e batrana si e un risc, dar e bine ca nu o doare, dar ii dau calciu.
Trebuie sa te mai si gandesti ca uneori nu o sa poti sa parasesti cainele, sa pleci o luna in vacanta, etc. Eu am acceptat sa fac naveta la facultate, deorece ai mei nu se descurca sa ii dea tratament la caine si a fost pe punctul sa moara din cauza lipsei de tratament.

| LaLaura a răspuns (pentru ArianaArii02):

Imi pare rau, dar nu stiu, nu prea ma pricep atat de mult la rase, ma pricep la caini, nu la particularitatile rasei.

| ArianaArii02 explică (pentru LaLaura):

Mulțumesc din nou pentru sfaturi. Eu sunt la scoala pana la 1-2, imi ia cam 1 ora si jumatate -2 sa termin temele (sunt in generala ) si dupa cam jumate de ora pentru invatat. Pot sa il scot afara, cum ti.am mai zis : cand vin de la scoala (daca ies la 13 il scot la 13:30 si daca ies la 14 as putea la 14:30), dupa il scot cand imi termin temele ( 15-17 ) iar dupa la 19-20 (dimineata si seara tarziu (22-23),ma gandesc ca ar putea sa faca pe covorase pentru caini ). Ce rasa mi.ai recomanda? Am vazut pe info caini ca golden retrieverul este potrivit pentru apartament O_o
Totusi, daca ai putea sa imi recomanzi ceva... Mi-ar place mult si malamutul ( cu el e de acord toata familia mai putin mama ) P.S. din familie doar eu ce stiu despre caini si tatal meu ...la inceput nu au vrut malamut pentru ca au zis ca nu poti sa tii "un lup" in casa. Dar decat un husky care este mai zvapaiat decat un malamut. M.am informat despre malamut si am intrebat si cateva persoane si mi.au zis ca e " posibil " sa ti un malamut in apartament pentru ca si ei au si daca ii oferi dresaj si socializare (nu il inveti rau
-obraznic -il harjonesti, enervezi ca sa te distrezi pe seama lui, il cresti cu calm, ca sa nu ai probleme cu el, il inveti sa fie linistit nu un neastamparat, poti sa il ai si in apartament, si nu neaparat sa fie tot timpu calm dar sa aiba un comportament temperat (de la varsta de 6luni-1 an ) big grin sad happy

| LaLaura a răspuns (pentru ArianaArii02):

Dar dimineata de ce nu poti sa il scoti afara? cand te trezesti? sau cand pleci la scoala? au fost momente cand imi scoteam cainele si la 5 dimineata, pentru ca la 8 aveam cursuri la facultate si plecam de acasa la 6 fara.
Exista covorase pentru caini, care se folosesc pana ii se face toata schema de vaccinuri adica cam dupa 3 luni ( nu are voie sa iasa afara pana nu termina toate vaccinurile), dar dupa aceea nu mai e ok sa il folosesti, ori face afara, ori toata viata pe covorase. Nu poti sa te astepti ca acel caine sa iti faca dimineata pe covorase si dupa amiza si seara afara.
Iar legat de rasa, nu stiu, stiu ca cu cat rasa e mai mare cu atat are nevoie mai multa de miscare, deci sa stea afara mai mai multe ore.
Daca nu ai timp pentru un caine, parerea mea e sa nu iti iei, nu are rost sa chinui cainele dar si pe tine.
Un animal e o responsabilitate mare, nu o jucarie care ramane la fel si sta in locul unde il lasi.

| ArianaArii02 explică (pentru LaLaura):

Crede-ma ca nu are cine sa il scoata dimineata afara sad din pacate...

| LaLaura a răspuns (pentru ArianaArii02):

Tu de ce nu poti?

| ArianaArii02 explică (pentru LaLaura):

Sa il scot afara dimineata? Eu ma duc la scoala la 7 ( scoala e destul de departe si imi ia mult sa ajung plus ca dimineata e aglomeratie foarte mare ) si ma trezesc la 6:20. De ce nu poate face pe covorase macar dimineata? Daca il drezezi crezi ca nu s-ar puteaobisnui? sad

| LaLaura a răspuns (pentru ArianaArii02):

10 minunte nu cred ca e o avere ca sa te trezesti de dimineata, daca nu ai timp de dus afara cainele, iti recomand o pisica, face la litiera si nu are nevoie sa fie dusa afara, doar schimbat nisipul.
Daca obisnuiesti cainele afara, afara o sa iti faca, e aiurea sa ti cainele sa nu-si poate face nevoile ca nu ai timp tu de el, si sa aiba apoi probleme cu rinichi ( el o sa se tina pana nu mai poate, deorece o sa fie obisnuit sa faca afara, asta daca il inveti, daca nu, ori o sa iti faca pe covorase speciale, ori pe unde apuca, iar daca ii iei baiat, o sa iti faca chiar pe unde apuca, nu are cum sa radice piciorul pe un covor).
Incerca sa te gandesti mai in viitor, adica au fost momente cand imi duceam cainele din jumate in jumate de ora afara si stateam la erajul 4, doarece se stricase la burta si plangea ca vrea afara, eu in seara aceea nu am dormit chiar daca a doua zi plecam la examen la facultate. Si mai sunt pastile cum sunt cele pentru iritare care provoaca setea excesiva, si crede-ma ca atunci o sa iti faca pipi la greu, si atunci ce o sa faci? crezi ca o sa iti faca pe covor sau sa iti planga ca vrea afara?
Eu cand aveam cursuri la 8, la 4 jumate eram in picioare, mancam, ii dadeam mancare la caine ( ciorba), o duceam afara la 5, iar la 5 jumate din nou afara sa elimine lichidele de la ciorba, eu ma gandeam in primul rand la ea, nu la mine, nu as putea sa tin cainele daca stiu ca se chunuie sa ma astepte ca sa vin sa o scot afara. Incerca sa nu iti chinui cainele daca chiar il iubesti, in primul rand ii pui viata in pericol, si al doilea rand cum ai putea sa stai si sa te gandesti ca el se tine sa nu isi faca nevoiele?

| ArianaArii02 explică (pentru LaLaura):

Ok, ok...dar cu cu chestia ca nu is poate ridica piciorul sa faca pe covoras nu stiu ce sa zic pentru ca am o colega care are un caine ( baiat ) si cand e singur acasa face pe covorase happy

| LaLaura a răspuns (pentru ArianaArii02):

Si inca o chestie, si facultatea mea era la 60 de km distanta de casa, plecam cu 1 ora jumate de acasa ( schimab 3 microbuze), si uneori cu 2 ore, cand era iarna, microbzul circula mai greu. Ma trezeam cu 2-3 ore inainte de a pleca de acasa, 1, sa duc cainele afara, 2. sa manance, si apoi sa mananc eu si apoi sa ma imbrac.
Mai rau era cand a fost inchis un pod de lagatura si mergeam cu trenul, trenul facea 1 ora jumatate, apoi luam microbuz care facea 40 de minute pana la facultate. Dar, eu nu am putut niciodata sa plec de acasa fara sa dau mancare la caine si sa il duc afara, chiar daca unul dintre parintii mei era acasa ( cand mi-am luat caine, acum 14 ani, am spus ca doar eu am grija de el si fac tot posibilul sa nu ii implic pe ai mei si doara sa au acceptat sa imi ia caine si nu regret niciun minunt, chiar daca a fost greu si ma trezeam cu la miezul noptii si ma duceam cu cainele afara).

| LaLaura a răspuns (pentru ArianaArii02):

Dupa 7-8 luni cand e matur din punct de vedere sexual, o sa radice piciorul, nu e musai, dar asa fac pipi masculii de caine. Si nu poate sa faca pe covor cum barbati nu prea pot sa faca pipi de jos.

| ArianaArii02 explică (pentru LaLaura):

Eu stiu ca se maturizeaza la varsta de 1 an ...sau poate chiar mai tarziu

| ArianaArii02 explică (pentru LaLaura):

Uite asta am gasit la o intrebare in care cineva intreba daca un saint bernard e potrivit pentru apartament :Saint Bernard-ul poate fi crescut intr-un apartament de bloc, daca beneficiaza de suficienta miscare. Este relativ inactiv in interiorul caminului, astfel ca daca beneficiaza de o curte cat de mica va fi cel mai fericit happy

| LaLaura a răspuns (pentru ArianaArii02):

Sexual la 7-8 luni, adica cand poate sa se imperecheze. Matur pe la 2 ani. Cum e la noi, major 18, dar nu esti atat de matur cum esti la 30, nu?

| LaLaura a răspuns (pentru ArianaArii02):

Pai, o fi, dar sa aiba conditii, sa il duci afara de cel puin 3 ori pe zi cand e pui, ca face pipi din 2 in 2 ore. ( ca e pui), apoi de 3 ori pe zi, la ore fixe, sa stie saracul animal cand sa isi faca nevoile.
Inactiv nu este nici un pui! e foarte activ pana pe la 3 ani chiar, cainii isi dezolta instictul prin joaca, ca e caine la fel ca orice animal, are nevoie de joaca multa chiar.
Apoi, intrebare de 10000 de euro, cum vrei ca un caine de dimensiunile unui saint bernard sa iti faca pe niste covorase de maxim 1 m? si cat lichid crezi ca absorb acele covase, el urineaza cel putin jumate de litru cand devine adult. nu mai punem de caca, iti face o "balega" ca de poate sa ajunga si la 80 de kg si daca mai ai "norocul" sa fie stricat la stomacel, ai pus-o, mirose ingrozitor. Un caine nu e o pisica, te asigur asta.
http://www.infocaini.ro/rase-de-caini/rasa/saint-bernard
Citeste asta, si daca crezi ca acest caine urias o sa iti faca tie pe niste covorase, eu cred ca trebuie sa te mai informezi un pic. E urias, nu e un bichon!

| ArianaArii02 explică (pentru LaLaura):

Uite, acum o saptamana cineva (o cunostinta), mi-a zis ca are pui de saint bernard (cu pedigree) si a zis ca daca vreau imi da unul, dar mai ieftin _- infine, nu asta conteaza. Ceea ce voiam sa te intreb este : Ar trebui sa accept? Ma gandesc ca poate nu as mai gasi la un pret asa mic si ar fi o oferta unica. Imi poti da un sfat te rog, lasand la o parte toate contrazicerile noastre? Mersi happy P.S. Am ' rezolvat cu scosul afara dimineata, deci pot sa ii ofer 3-4 plimbari pe zi happy

| LaLaura a răspuns (pentru ArianaArii02):

Daca stii ca ii poti oferii toate conditiile necesare, nu vad de ce nu ai accepta mai ales ca ti-l da mai ieftin.

| ArianaArii02 explică (pentru LaLaura):

Pai chestia ii ca stau la apartament, dar in rest nu i-ar lipsi nimic. Mai cunosc pe cineva care are un saint bernard in apartament, are vreo 11 luni parca, si nu vad de ce eu ju as putea tine si eu un saint bernard daca el poate tine happy

| LaLaura a răspuns (pentru ArianaArii02):

Pai daca ai timp sa stai cu el sa il scoti afara ca sa isi consume energia - cand e pui are multa energie, e totul in ordine, nu ii trebuie mai mult.

| ArianaArii02 explică (pentru LaLaura):

Ok, mersii love struck happy

| LaLaura a răspuns (pentru ArianaArii02):

Nu ai pentru ce.

| LaLaura a răspuns (pentru ArianaArii02):

Buna.
Eu am doar un pechinez metis cu schnauzer de 14 ani ( 14 ani am locuit la bloc cu el) si un metis adoptat de pe strada in curte ( m-am mutat recent la curte).
Ce spui tu ca iti doresti, sunt rase mari, care au nevoie de multa miscare afara cel putin 2-3 ore pe zi ( cu cat rasa e mai mare, cu atat orele se maresc).
Verisoara mea care sta la apartament are de 2 luni un boxer in varsta de 3 luni, si e cam greu cu el, distruge cam tot ce prinde in gura ( nu a putut sa imbodobeasca bradul din cauza cainelui ca il rupea) si e destul de rau, musca foarte tare, dar nu in joaca ( veterinarul chiar i-a prospus sa il bata, ca sa se mai cuminteasca ca daca nu, el se invata sa muste pe oricine, si asta mi se pare foarte ciudat).
Legat de zgariat parchetul, depinde de caine, cainele meu nu are acest obicei, dar chinele matusi mele un caniche de talie marie, are acest obicei, si pana pe la 2 ani cat era lasat singur, cat pleca matusa mea la munca, rupea tot ce prindea, in special usile din apartament pentru ca se simtea singur. Cainele meu mi-a ros doar cablu de la telefonul fix, mobila si coverturile de pe pat pana pe la 2 ani, chit ca i-am luat jucarii. Orice caine pui, o sa iti roada tot ce prinde chiar daca ii iei jucarii.
Legat de cost, acum depinde de talia animaului, cu cat e mai mare, cu atat o sa iti manance mai mult, logic. La inceput ( pana pe la 1 an) are nevoie de hrana speciala pentru juniori, si care e cam dublu decat cea pentru seniori. Eu la cel din curte, care are 40 kg ii iau un sac de 12 kg care e in jur de 70 de lei si ma ajunge cam 1 luna, dar ii mai fac si mancare suplimentara, un fel de ciorba cu carne de vita/pui/curcan, ardei, orez, morcov, telina, verdeata si fara pic de sare sau alt condiment.
Legat de vaccinuri, intai trebuie facuta deparazitarea interna ( o pastiluta luata in functie de greutatea cainelui care costa 3-5 lei) apoi o parte din vaccinuri si dupa 2 saptamani cealata parte, plus carnet de ajunge pe la 150 de lei, daca nu si mai mult, dar depinde de cabinet, apoi acel vaccin se reia in fiecare an si costa in jur de 55-60 de lei, obtionat, poti sa ii faci si deparazitarea externa ( contra puricilor) care depimde cu ce solutie folosesti e in jur de 20-80 de lei, jucarii, sunt cam scumpe, am dat 3, 5 lei pe o minge de tenis, dar pentru caini, dar care cel din curte a facut-o bucati in 2 ore, si 14 lei pe o chestie mica de cauciu in forma de os ( aia inca rezista si acum). Banuiesc ca la toaletare te referi la sampon, care depinde de firma costa intre 15 -60 de lei.
Nu am cum sa iti dau o estimare de pret pe luna, deoarece nu stii ce evenimente neplacute pot aparea cu cainele tau, eu de exemplu cheltui cu cainele batran cam 100 de lei pe mancare dar si tratament ca e batrana si are probleme cu ficatul si stomacul, si cu cel din curte, momentan doar 70 de lei mancarea ca e tanar ( are 1 an), dar cum am spus, nu poti sa stii daca cainele o sa fie mereu sanatos, si sunt destul de scumpe tratamentele.
Un samoyed e cam greu de intretinut intr-un apartament deoarece are nevoie de multa miscare, iar blana e foarte mare, are nevoie de periat zilnic, iar cand o sa naprleasca o sa fie prapad.( eu am un pechinez in caz, iar vara, scot pumnuri de blana din covoare, ma intreb de unde atat blana).
Deci e alegerea ta, legat de ce rasa vrei sa iti iei, dar, gandeste-te ca o sa fie costuri mari, si trebuie sa te dedici aproape non-stop, mai ales cand sunt mici, deorece se plictisesc si o sa iti faca numai pozne, plus ca tu pentru animaul ales esti totul, tu trebuie sa decizi pentru el, sa ii fie bine, si sa te gandesti ca el este prioritar, nu tu, nu cei din juru tau, ci doar animaul iubit, tu esti totul pentru el, si o sa te iubeasca neconditionat.

| M15 a răspuns:

Rasele enumerate de tine au nevoie de miscare, altfel iti vor face dezordine in apartament. Iar husky-ul lasa si o gramada de par. Ai putea sa-ti iei un bulldog englez; are blana scurta si este foarte linistit, lenes, deci nu vei avea probleme cu el.

| Maia009 a răspuns:

Eu zic sa iti iei un malamut deoarece este bland, nu miroase ca alti caini, nu latra doar atunci cand e nevoie, este destul de bland, este un caine credincios, din pacate are destul de mult par ( 2 straturi de blana ) si este frumos!
Eu iti spun din propria experienta, am un Akita American, care seamana destul de mult cu huskyul sau malamutul!
Cand este pui tu trebuie sa il scoti destul de mult pentru ca el trebuie sa se invete cu iesitul in lesa si cu plimbarile, chiar daca la inceput o sa fie detul de greu fiindca oboseste destul de repede can e mic! ( Al meu stiu ca la primele plimbari se aseza si nu mai vroia sa porneasca din loc! Sunt niste caini foarte incapatanati!
Sper sa iti fie de folos!

| ArianaArii02 explică (pentru Maia009):

Stai in aartament? big grin