| mellisa_1721 a întrebat:

Buna am si eu un metis de shih-tzu cu bichon si saptamana viitoarear trebui sa aibe 6 luni.acum problema e urmatoarea eu vreau sa o duc maine sa ii fac vaccinul.problema mai grava este daca nu miau spus stapanii varsta corecta o va afecta vaccinul? ii poate face rau? nu as vrea sa ii fac rau.

11 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Buna.
Inainte de vaccin trebuie sa ii faci deparazitare internea ( contra viermisorilor). Deci intai deparazitare interna, apoi dupa 1 saptamana daca nu are viermisori, vaccinul anual.
Atat timp cat nu are sub 3 luni, nu e nicio problema. Dar nu o sa iti faca toate vaccinurile pentru ca e puiut, o sa iti faca o parte, si dupa 1 -2 saptamani urmatoarele vaccinuri.

| Kriss96 a răspuns:

Schema de vaccinare se incepe la 6-7 saptamani. Mi se pare aiurea ca o duci abia la 6 luni.
Dar nu, evident ca nu va pati nimic. Doctorii aia nu sunt acolo ca sa-ti omoare cainele. Ei isi pot da seama de varsta exacta. Un vaccin nu omoara pe nimeni. Vaccinul este pentru sanatatea cainelui tau!
Tu doar specifica faptul ca nu sti varsta exacta ca sa-ti spuna ei. O sa se uite la dinti.
Stapanii aia poate au gresit cu o luna in minus sau in plus, dar presupun ca nu arata ca si cum s-ar fi nascut acum 2 saptamani!

| mellisa_1721 explică:

Pai acesta e vacinu de 6 luni.mai are facute deja 3.acesta al fi al patrulea.

| LaLaura a răspuns (pentru mellisa_1721):

Pai vad ca stii deja ce vaccinurile are de facut, inseamna ca are si carnet ( am crezut ca esti la prima vaccinare). E totul planificat in carnet atunci, data si ce vaccin are de facut dupa varsta pe care o are.

| mellisa_1721 explică:

Chestia e ca nu stiu varsta corecta.si ma tem sa nu aiba fix sase luni si sa aiba mai putinde sase luni.ma tem ca asta de sase luni sa nu fie mai tare sa ii faca rau daca nu are sase luni exact. poate avea cinci luni, poate avea cinci luni si doua saptamani deci nu stiu sigur. cert e ca la celelalte nu a avut problema decat stare de molesala si frisoane dar nimic mai mult.

| LaLaura a răspuns (pentru mellisa_1721):

Pai odata ce medicul veterinar a scris pe acel carnet cand e urmatoarea vaccinare, nu gresesti deloc ( ti-a scris urmatoarea vaccinare dupa varsta cainelui si cum a crezut ca e mai bine dupa ce a examinat cainelui.

| mellisa_1721 explică:

Da dar nu mi-a scris cand e urm vaccinare.mi-a zis ca la sase luni.acuma asta nu stiu eu sigur cand are sase luni.si mi-e frica sa il fav mai repede. poate sa ii fie rau?

| LaLaura a răspuns (pentru mellisa_1721):

Nu o sa se intample nimic, 6 luni cu 2 saptamani inainte sau 2 dupa nu-i nimic. Daca tot stai cu frica, poti maine, cand te duci cu cainele sa il intrebi pe medicul veterinar, dar te asigur ca nu ii face rau daca are mai mult sau mai putin cu vreo 2 saptamani.

| mellisa_1721 explică:

Multumesc mult pentru sfaturi chiar sunt hotarata sa merg maine.probabil zici ca is obaedata dar o iubesc mai mult decat orice pe lumea asta.

| LaLaura a răspuns (pentru mellisa_1721):

Nu ai pentru ce, e mai bine sa fi asa decat nepasatoare.

| mellisa_1721 explică:

Kris ea e la al patrulea vaccin.si am rezolvat problema.ms tuturor.