| Bidenci_Sorin_1993 a întrebat:

Buna!
as vrea sa stiu daca as putea sa pun peste betta in acvariu cu mai multi pesti?
poate trai in apa dulce sau sarata?
as vrea sa imi iau mai multi beta si cativa diferiti e o idee buna?

4 răspunsuri:
| ivanhoe a răspuns:

Dupa cate imi amintesc de pe vremea cand eram pasionat de acvaristica, nu poti pune mai mult de un singur mascul de betta splendens intr-un acvariu pentru ca se vor bate pana va ramane doar unul. Femele poti sa pui cate vrei. Se impaca bine cu majoritatea speciilor de pesti care traiesc in acvarii.

| TeodoraMaria3 a răspuns:

Buna! In primul rand beta sunt pesti de apa dulcewinking ce pot trai in acvarii mici, de exemplu un bol. Pestii beta nu au nevoie de acel aparat care oxigeneaza apa. In al doilea rand mai multi pesti beta NU pot fi tinuti in acelasi acvariu deoarece se vor bate pana ce unul dintre ei moare. Deci idea cu mai multi beta intr-un acvariu este una gresita.
Daca vrei sa ai mai multi pestisori, poti pune un beta cu alte specii pasnice de pesti, dar daca vrei mai multi pesti trebuie sa ai un acvariu mai mare. Si inca ceva: beta este SINGURA SPECIE de pesti care nu are nevoie de oxygen, deci daca vrei sa populezi un acvariu cu beta si alti pesti trebuie sa ai un filtru si un aparat pentru oxigenarea apei.
Sper ca te-am ajutat.

| Bidenci_Sorin_1993 explică (pentru TeodoraMaria3):

Deci nu pot pune beta in acvariu cu pesti de apa?

| Bidenci_Sorin_1993 explică (pentru Bidenci_Sorin_1993):

De apa sarata*