| carinutza25dragutza a întrebat:

Cam cat costa un Golden Retriever daca il iei dintr-o canisa / crescatorie? Am cautat la canisa Kris, dar nu scrie pretul

*ma astept sa fie mai ieftini decat la petshop

Răspuns Câştigător
| RedNose a răspuns:

Primul lucru: nu cumpara din canise ce cresc mai mult de 2-3 rase fiindca nu stiu cat de in regula sunt cu testele de sanatate si alte acte(gen canisa kris, premium, caini-vanzare.ro etc). Pretul unui caine cu pedigree pleaca de la 150-200e,dar merita banii astia.
Uite cateva canise de golden de la noi din tara:
http://www.clearpassion.ro/golden/start.html
http://www.labradori.ro/
http://www.mediguard.ro/main.asp?Breed=0&Lang=Ro
http://www.goldenretriever-romania.com/contact.html
http://www.soulcharisma.com/
http://www.goldenretriever.vondanienthal.ro/
Ma bucur ca alegi sa-ti iei un caine dintr-o canisa, esti sigur/a de mai multe lucruri cand iti aleg sa iei caine dintr-o canisa. Eu am un amstaff, m-a costat 200e si pana acum nu am avut nici o problema cu ea si sunt foarte multumita de ea.

7 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

Petshop-uri sunt cele mai jegoase medii in care pot traii niste animale, ma refer la pisici si la caini. Acolo sunt caini tinuti de luni bune, nesocializati...chiar aici pe pe TPU a fost o fata care si-a luat un chihuahua de la un petshop si de un an de zile nu a reusit cainele sa se obisnuiasca cu oamenii, cand se atinge de ea tremura...

| viotedy a răspuns:

100 -150 euro. uita-te pe Publi24.ro.gasesti crescatori, te duci vezi parintii...

| Betyskumpik a răspuns:

Pai eu am gasit la un om cu 150 de euro acum presupun ca la canise pretul este can 200-500 euro

| Ellie01 a răspuns:

Nu-ti lua caine de la canisa Kris! Eu am vrut sa-mi iau unul anul trecut, insa nu stiam ce rasa sa fie. Am sunat la canisa respectiva, unde am intrebat pretul mai multor rase: beagle, westie, cocker spaniel si border collie. Cand l-am intrebat de collie, tipul care mi-a raspuns mi-a zis ca rasa asta se aduce "doar pe baza de comanda". Cand l-am rugat sa-mi detalieze, mi-a spus ca nu-si poate pierde timpul cu mine si mi-a inchis.
Pe deasupra, am citit multe reprosuri la adresa canisei cum ca multi si-au luat caini bolnavi de acolo(nu vorbim de simple raceli, ci de malformatii la inima, plamani care pot fi si fatale).
In final, mi-am luat un westie de la Animax, iar de atunci imi inveseleste fiecare zi.
Eu nu iti zic sa-ti iei un caine din petshop, insa iti recomand sa nu apelezi la canisa Kris.

| carinutza25dragutza explică (pentru Ellie01):

De curiozitate, dar cand ti-au spus preturile cainilor..erau preturi mari?

| Ellie01 a răspuns:

Erau cam la fel ca in pet-shopuri.Beagle-ul parca era 800 lei(aproximativ, nu mai stiu exact), westie-ul 1000.
Eu iti recomand sa nu-ti iei nici din pet-shop, nici din canisa.
Dezavantajele celui dintai le-ai aflat dintr-un comentariu anterior.Nu le contest, pentru ca stiu pe cineva care si-a luat un labrador anul trecut ce a murit la nici 6 luni de artoza.
Nu sunt de acord nici cu canisele, pentru ca in ziua de azi toata lumea e nebuna dupa profit si nu-i mai pasa nimanui de bietele animale.Se fac imperecheri intre caini din aceeasi mama, ceea ce duce la aparitia multor malformatii congenitale.

O alta varianta ar fi sa cauti caini de vanzare pe site-urile de anunturi, cum ar fi tocmai.ro sau mercador.ro Retrieverul auriu e o rasa iubita si cautata, deci cred ca ai sa gasesti, la preturi mult mai mici.

| Casio a răspuns:

Buna eu mi-am luat un beagle acum 3 ani de pe site-ul mydog.ro (nu le fac reclama ) am dat pe el 8 milioane un pret foarte bun deoarece am la el actele din Ungaria ( cateii sunt din Oradea via Ungaria) actele cainelui un fel de factura si am primit si microcip.
Au preturi foarte bune si cainii sunt exceptionali. Mai primesti niste hartii brosuri de intretine crestere garantie ca e rasa pura. Pretul vad ca e de 860 ron sper ca te-am ajutat