| MineIsLikeABridge a întrebat:

care ar fi "the ultimate dog" pitbull sau dogo argentino sau cane corso sau ce caine v-a impresionat pe voi, pe mine m-a impresionat destul de mult turkish kangal si dogo argentino...

Răspuns Câştigător
| RedNose a răspuns:

Boerbull e o rasa scumpa(unul pur cu pedigree e ideal pentru a avea un adevarat boerbull) si mai rara in Romania. Bandog-up e un experiment. Eu zic presa canario, exista ai canisa in Romania, te va costa 200-250e,dar merita. Daca iei de pe net te alegi cu un metis(orice caine fara pedigree se numeste metis fiindca nu i se stiu stramosii). Ped-ul e foarte important si nu pentru expozitii ci in ped mai apar si testele de sanatate facute parintilor, dar si restul stramosilor din ped.
Un alt caine foarte bun de paza este rottweiler-ul, asta ti-l recomand cu toata increderea.
Eu stau tot intr-o zona cu tigani, iar daca e sa fure iti arunca in curte carne cu otrava sau mai nou arunca mancare cu pioneze...eu pe langa amstaff am camere si alarma.

6 răspunsuri:
| thalyslly a răspuns:

Fila brasiliero
pare bland dar e cel mai bun caine de paza.parerea mea

| RedNose a răspuns:

Presa canario zic si eu: paza,protectie si poate sfasia si un caine. Pitbull-ul e mic copil pe langa el. Cane corso,dogo sunt nimicuri.
Kangal-ul,am auzit despre el,dar nu am vazut nici unul si nici nu m-am interesat,pare a fi gen ciobanesc de asia centrala.
Bandog-ul mai e caine calumea. Nu e rasa,este o corcitura intre pitbull si o rasa molos(mastiff),gen dog de bourdeux,mastiff napolitano.

Alte doua rase care pot foarte multe este boerbull si (din ce am vazut pe net si am reusit sa vad si in realitate) mastiff-ul tibetan(rasa a fost creata de chinezi si standardizata de englezi,daca nu ma insel). Din ultimul sondaj aparut pe net,este pe primul loc ca agresivitate.

Acum depinde la ce te referi cand zici ca te-a impresionat: agresivitate,forta, anduranta etc. Eu am vorbit din punct de vedere al agresivitatii, pazei si protectiei. Imi plac mult cainii impunatori, care arata forta si inspira frica. De aceea, am si un amstaff laughing

| MineIsLikeABridge explică (pentru RedNose):

Am intrat pe youtube si m-am uitat in mare la presa canario, intr-adevar e un caine puternic si mai zice si ca e loial si bun luptator, adica chiar ceea ce caut eu, dar nu mi se pare ca, cane corso si cainele argentinean sunt chiar nimicuri, pe mine m-a impresionat povestea din acest videoclip si faptul ca dogo argentino este un caine pentru vanatoare http://www.youtube.com/watch?v=CwrAXNfcgns.
Acuma ma tot gandesc si la boerbull fiindca pare puternic si de asemenea si la bandog de care nici nu stiam pana acuma si ma tot gandesc, care ar fi dintre toti caini acestia cel mai bun la lupta cu niste caini maidanezi sau un tigan care incearca sa imi sara gardu, fiindca stau chiar langa linia de cale ferata si as cauta acest caine "perfect" pentru aparare si contra altor caini si contra hotilor.
Daca ar fi dupa tine, tu ce top de 3 caini ai alege?

| RedNose a răspuns (pentru MineIsLikeABridge):

Boerbull e o rasa scumpa(unul pur cu pedigree e ideal pentru a avea un adevarat boerbull) si mai rara in Romania. Bandog-up e un experiment. Eu zic presa canario, exista ai canisa in Romania, te va costa 200-250e,dar merita. Daca iei de pe net te alegi cu un metis(orice caine fara pedigree se numeste metis fiindca nu i se stiu stramosii). Ped-ul e foarte important si nu pentru expozitii ci in ped mai apar si testele de sanatate facute parintilor, dar si restul stramosilor din ped.
Un alt caine foarte bun de paza este rottweiler-ul, asta ti-l recomand cu toata increderea.
Eu stau tot intr-o zona cu tigani, iar daca e sa fure iti arunca in curte carne cu otrava sau mai nou arunca mancare cu pioneze...eu pe langa amstaff am camere si alarma.

| nnykko a răspuns:

Pai mie mi-a placut Presa Canario

| Razvy1cr a răspuns:

Daca sunteţi informat prost eu zic mai bine sa nu vă daţi cu părerea daca nu sunteţi siguri pe ce spuneti....cane corso este unul dintre cei mai buni câini de pază, se ataşează foarte mult de stăpânul sau şi ii va fi loial.Cât de lupte nu este facut pentru aşa ceva dar am văzut cum un cane corso a rupt un bandog şi nu numai...
Întâi informaţi-vă şi dupa ce sunteţi siguri pe voi daţi-vă cu părere.

| Radulian_Radu_1987 a răspuns:

Salut am si eu un caine bandog si sunt foarte multumit de el
de paza nu mai vorbesc. daca sare vreun caine gardul la mine in curte il gasesc mort.are un temperament foarte agresiv la caini.eu cred ca bandogul este pe locul 3.primul presa canario si 2 dogul argentinian. oricum o sa le incerc pe toate trei rasele si o sa va anunt care e mai bun salutari