| LifeIsOverrated a întrebat:

Ce parere aveti de broscuta cu tample rosii ca animal de companie? Planuiesc sa imi iau 2 dar inca sunt nesigura. As vrea sa imi spuneti de ce are nevoie, cum se are grija de una precum si dezavantajele. daca va trece vreo unul prin cap. thinking

Răspuns Câştigător
| AnneMarrie0802 a răspuns:

Buna! Este o idee foarte buna sa iti iei o broscuta ca animal de companie. happy
Nu te gandi ca o broasca testoasa te scuteste de bataia de cap pe care ti-o da un alt animal de companie. Aceste mici vietati au nevoie de tine la fel ca oricare alt prieten necuvantator. O dieta echilibirata, o casuta corespunzatoare si lumina naturala potrivita sunt doar cateva aspecte de care trebuie sa tii cont inainte de a-ti cumpara o broasca testoasa. Woman2Woman iti ofera cateva sfaturi care iti vor fi de ajutor daca vrei sa ai grija de un astfel de animalut.
1. Gaseste-i un spatiu adecvat. Un acvariu mare care poate fi umplut cu cel putin 150 de litri de apa este potrivit pentru testoasele care provin din zone mai reci.

2. Incearca sa le recreezi habitatul natural. Broastele testoase adora pietrele sau buturugile pe care se pot catara. Acestea nu trebuie sa fie cu totul scufundate in apa. Evita sa foloseste bucati mici de lemn, pentru ca testoasele le pot roade.

3. Una dintre grijile importante pe care le ai atunci cand detii o testoasa este temperatura apei. Aceasta trebuie sa varieze intre 23 si 29 de grade Celsius. La pet-shop-uri poti gasi o sumedenie de incalzitoare, dar si filtre care curata apa de impuritati.
4. Meniul unei broaste testoase variaza in functie de specie, dar si de varsta. In mod normal, poti hrani o testoasa matura de doua-trei ori pe saptamana, in timp ce puii trebuie sa manance zilnic. Broastele testoase mananca viermi, carne cruda, banane sau creveti deshidratati pe care ii poti gasi in magazine de specialitate. De obicei, broastele testoase mananca doar daca le pui hrana direct in acvariu.

5. Ai grija de sanatatea broastei tale curatandu-i acvariul in mod regulat. In timp ce golesti apa si cureti cu o perie peretii acvariului, tine broasca testoasa intr-o cadita sau un lighean. Adauga in apa o lingurita de sare pentru a preveni raspandirea ciupercilor si inlatura resturile de mancare ramase pentru a tine bacteriile sub control.

6. Localizeaza in apropierea ta un medic veterinar de incredere, care sa aiba experienta si in tratarea broastelor testoase. Un specialist poate sa iti recomande dieta potrivita in functie de specie si sa iti prescrie medicamente impotriva ciupercilor pe care animalul tau de companie le poate contracta.

7. Verifica-ti din cand in cand broasca testoasa ca sa te asiguri ca e sanatoasa. Orice pata care ti se pare ciudata poate insemna o infectie cu o ciuperca si are nevoie de tratament. Ochii umflati si carapacea moale pot fi un semn ca nu se hraneste corespunzator. Pana rezolvi problema, muta-ti testoasa bolnava din acvariu daca ai si altele care traiesc in aceeasi "casuta"
Unele broaste testoase sunt purtatoare de salmonella si alte boli transmisibile la oameni. Pentru a reduce riscul imbolnavirilor, spala-te intotdeauna foarte bine pe maini dupa ce pui mana pe testoasa sau ii schimbi apa.

Nu tine broaste testoase intr-un acvariu in curte. Lumina prea puternica a soarelui va incalzi prea tare apa. Foloseste acvarii numai in interiorul locuintei.
Sper sa te bucuri de broscuta! happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru AnneMarrie0802):

Buna!
Si sursa copierii unde ai lasat-o?
Conform regulamentului, trebuie sa dai si sursa de unde ai luat articolul.
Te pup!

13 răspunsuri:
| TrendyHedgehog a răspuns:

Am avut 3 broscute de acest tip pana acum.2 dintre ele au murit deoarece le puneam apa de la robinet iar un doctor veterinar mi-a spus ca trebuie sa fierb apa ca aia de la robinet are clor.
Deci trebuie sa le pui apa fiarta si racita.Trebuie iarna cel putin sa le iei un aparat care sa le incalzeasca acvariul.De asemena cand le cureti acvariul este bine sa le perii carapacea cu o periuta(de dinti de exemplu, bineinteles sa nu fie murdara de pasta de dinti sau orice altceva).
Cam asta e tot ce trebuie sa faci, si evident sa le hranesti, eu o hranesc pe a mea cu niste creveti uscati(gammarus, asa o sa ii gasesti in magazine).Cam in asta consta ingrijirea unei broscute cu tample rosii.Ai grija sa o tii undeva unde sa aiba si lumina si in acvariu sa ii pui ceva,o piatra pe care sa se poata urca,sunt semiacvatice.Mi-a spus cineva ca poti sa le dai salata sa manance,am incercat si eu dar nu a mancat.
Sincer nu te sfatuiesc sa iti iei broscute, deoarece nu te poti juca cu ele, sunt plictisitoare daca pot spune asa, in afara de a te uita la ele nu prea ai ce sa faci.Dar daca iti plac asa mult de ce nu? Nu necesita cine stie ce ingrijire, sunt usor de intretinut. happy

| LifeIsOverrated explică (pentru TrendyHedgehog):

Eu nu as fi crezut ca sunt plictisitoare. Adica le poti lua in mana, sa le pui sa mai mearga prin casa, chestii. Nu?

| TrendyHedgehog a răspuns (pentru LifeIsOverrated):

Da..presupun ca poti face asta, eu o scot prin camera dar sta ascunsa in carapace laughing Oricum cu un caine sau o mata nu se compara.

| GrigMatei a răspuns:

Am avut si eu o broasca testoasa cu tample rosii vreo 8 9 ani,si am eliberat-o. Iti trebuie un acvariu mare,ii cumperi de la pet shop mancare speciala,poti sa-i dai si lacuste, piept de pui fiert. Trebuie sa-i schimbi apa des, cand vezi ca pe carapacea ei se pune niste mazga verde sau ce-o fi, iei o periuta de dinti si freci usor pana se ia.
Dezavantaje : poate mirosi urat, dar daca ii schimbi apa la timp n-o sa ai probleme.

| TrendyHedgehog a răspuns (pentru GrigMatei):

Unde ai eliberat-o? Si eu vreau sa dau pe a mea.

| GrigMatei a răspuns (pentru TrendyHedgehog):

In parcul zavoi din valcea, acolo este un lac cu nuferi.

| LifeIsOverrated explică (pentru GrigMatei):

Dar de ce ai eliberat-o?

| GrigMatei a răspuns (pentru LifeIsOverrated):

Dupa 9 ani de stat intr-un acvariu, m-am gandit sa-i fac o surprizalaughing

| Giuney a răspuns:

Iti recomand sa-ti cauti alt animal de companiebig grin

| LifeIsOverrated explică:

Multumesc tuturor celor care au raspuns, dar a trebuit sa aleg pe cineva! big grin

| AnneMarrie0802 a răspuns:

Broastele testoase sunt reptile care traiesc atat pe uscat, cat si in apa. Sunt animale de companie ideale in special pentru oamenii alergici la animale cu blana precum pisicile, iepurii sau cainii.
Nu te gandi ca o broasca testoasa te scuteste de bataia de cap pe care ti-o da un alt animal de companie. Aceste mici vietati au nevoie de tine la fel ca oricare alt prieten necuvantator. O dieta echilibirata, o casuta corespunzatoare si lumina naturala potrivita sunt doar cateva aspecte de care trebuie sa tii cont inainte de a-ti cumpara o broasca testoasa. Woman2Woman iti ofera cateva sfaturi care iti vor fi de ajutor daca vrei sa ai grija de un astfel de animalut.

1. Gaseste-i un spatiu adecvat. Un acvariu mare care poate fi umplut cu cel putin 150 de litri de apa este potrivit pentru testoasele care provin din zone mai reci.

2. Incearca sa le recreezi habitatul natural. Broastele testoase adora pietrele sau buturugile pe care se pot catara. Acestea nu trebuie sa fie cu totul scufundate in apa. Evita sa foloseste bucati mici de lemn, pentru ca testoasele le pot roade.

3. Una dintre grijile importante pe care le ai atunci cand detii o testoasa este temperatura apei. Aceasta trebuie sa varieze intre 23 si 29 de grade Celsius. La pet-shop-uri poti gasi o sumedenie de incalzitoare, dar si filtre care curata apa de impuritati.

4. Meniul unei broaste testoase variaza in functie de specie, dar si de varsta. In mod normal, poti hrani o testoasa matura de doua-trei ori pe saptamana, in timp ce puii trebuie sa manance zilnic. Broastele testoase mananca viermi, carne cruda, banane sau creveti deshidratati pe care ii poti gasi in magazine de specialitate. De obicei, broastele testoase mananca doar daca le pui hrana direct in acvariu.

5. Ai grija de sanatatea broastei tale curatandu-i acvariul in mod regulat. In timp ce golesti apa si cureti cu o perie peretii acvariului, tine broasca testoasa intr-o cadita sau un lighean. Adauga in apa o lingurita de sare pentru a preveni raspandirea ciupercilor si inlatura resturile de mancare ramase pentru a tine bacteriile sub control.

6. Localizeaza in apropierea ta un medic veterinar de incredere, care sa aiba experienta si in tratarea broastelor testoase. Un specialist poate sa iti recomande dieta potrivita in functie de specie si sa iti prescrie medicamente impotriva ciupercilor pe care animalul tau de companie le poate contracta.

7. Verifica-ti din cand in cand broasca testoasa ca sa te asiguri ca e sanatoasa. Orice pata care ti se pare ciudata poate insemna o infectie cu o ciuperca si are nevoie de tratament. Ochii umflati si carapacea moale pot fi un semn ca nu se hraneste corespunzator. Pana rezolvi problema, muta-ti testoasa bolnava din acvariu daca ai si altele care traiesc in aceeasi "casuta".
Unele broaste testoase sunt purtatoare de salmonella si alte boli transmisibile la oameni. Pentru a reduce riscul imbolnavirilor, spala-te intotdeauna foarte bine pe maini dupa ce pui mana pe testoasa sau ii schimbi apa.

Nu tine broaste testoase intr-un acvariu in curte. Lumina prea puternica a soarelui va incalzi prea tare apa. Foloseste acvarii numai in interiorul locuintei

| tudoseiubitoareporcusorii a răspuns:

Eu nu te sfatuiesc am afut broscute. sunt tare plictisitoare, iar un caine sau o pisica e o mare raspundere.eu iti recomand sa iei papagali sau razotoare