| MihaelaMihaa a întrebat:

Buna!
Cu ce trebuie hranit un catel cand e intre varsta de 1-12 luni?
Fundha!:X

Răspuns Câştigător
| ddanaraluca a răspuns:

Hei, Mihaelahappy
Catelusii cu varstele cuprinse intre 1-6 luni, in acea perioada trebuie hraniti cu lapte caldut, iar intre 6-12 luni trebuie inceput deja cu paine pasteurizata, fulgi de ovaz bine fierti, biscuiti pentru caini tip Junior sau supa.si trebuie sa ai rabdare
Sper sa iti fie de ajutor, am raspuns cum am stiut eu mai binehappy
Succes

6 răspunsuri:
| noktambul a răspuns:

Nu stiu ce spun specialistii, eu iti raspund din propria experienta : cu lapte, cu paine inmuiata in lapte in primele doua saptamani. Apoi poti sa incepi sa-i dai si hrana mai uscata : resturi de la masa de pranz, absolut orice : carne, legume, cartofi, paste. paine amestecata cu un ou crud odata pe saptamana. la 2 luni 1/2 poti sa-i dai si boabe pentru pisici (sunt mai marunte si le poate manca, cand mai creste (3-4 luni o sa-i dai si boabe pentru caini, si cate un os de ros, de 2-3 ori pe saptamana). Nu il hrani exclusiv cu hrana pentru caini (fie uscata (boabe), fie conserve) ca o sa-i faci obiceiuri alimentare proaste. Da-i sa manance orice, dar nu mancare alterata sau condimentata. Eu am 4 caini acum (am avut si 9 intr-o perioada) si toti sunt sau au fost sanatosi si plini de viata si fara mofturi la mancare : mancau si compot de mere, boabe de porumb si castraveti murati! Si nu mancau asta pentru ca erau flamanzi, ca doar le dadeam si boabe si fiertura si oase crude. Ci pur si simplu ca asa au fost invatati : mancarea de orice fel este calorie! In cazul in care catelusul tau este de apartament, adapteaza in consecinta sfaturile pe care ti le-am dat.

| SteauaNordului a răspuns:

Buna
lapte, carne fiarta si mancare de la Hill's pentru juniori
Nicidecum conserve sau alte minuni ca ii face ficatul praf

| kissyou a răspuns:

Trebuie sa ai grija ce ii dai cat e inca pui pentru ca e sensibil.trebuie sa ii dai cel mult o data pe zi lapte caldut cu paine, hrana umeda si uscata.si nici o data sa nu ii dai carne sau ce mananci tu la masa deoarece s-ar putea ca dupa aceea sa refuze hrana pentru caini. ar trebui sa ii dai royal canin hrana uscata si hill hrana umeda...asta pana la un an dupa ii dai hrana pentru adult. fundha? big grin

| andrauta a răspuns:

Lapte. Funda?

| haiZI a răspuns:

Lapte, carne, mancare pentru animale(pui). de obicei mananca orice.Depinde cat e de rasfatat.

| NoName0909 a răspuns:

Lapte, Carne fiarta... supa big grin