| MoNi1 a întrebat:

Cum sa-mi ingrijesc perusul astfel incat sa fie sanatos si fericit?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
In primul rand, ofera-i mult dragoste si atentie!happy Se acomodeaza foarte repede de persoanele care il iubesc!happy
In al doilea rand, trebuie sa il hranesti corespunzator. Ai grija sa aiba mereu mancare (sufla-i cojile din cand in cand), schimba-i apa zilnic (daca in recipientul de apa se formeaza o "chestie" verde, indepartaez-o, pentru ca e toxica pentru el.
Hraneste-l cu fructe si legume, ou fiert (fara sare)+morcov ras etc.
Cumpara-i niste jucarioare : leagan, oglinda (mai ales daca e singur), scarita, clopotei etc.
Elibereaza-l prin casa din cand in cand (dar trebuie sa il obisnuiesti cu mana ta, mai intai, ca sa il prinzi si sa-l bagi in colivie repede).
Tava coliviei trebuie curatata zilnic.happy
Eu am achizitionat de la magazinul de animale, o carte despre ingrijirea perusilor si chiar imi e de folos. Iti recomand sa iti cumperi si tu unahappy
Bafta!

3 răspunsuri:
| Elenuca3567 a răspuns:

Perusica mea are 7 ani si ma mandresc cu ea. Incearca sa o inveti cu tine, daca o ai de putina vreme, vorbeste-i, lasa geamul deschis (cand e pasarea in colivie) ca sa auda ciripitul pasarilor de afara...vezi sa nu fie in curent sa nu raceasca. Suplimenteaza-i hrana de baza cu bucati de mere, salata, trifoi, biscuiti simpli (fara cioco, vanilie). Din cand in cand mai cumpara-i batoane cu vitamine, dar sa nu exagerezi! Sa-ti traiasca perusul! happy

| AnneSiAtat a răspuns:

Salut (:.
peruşii necesită şi ei îngrijire,atenţie şi iubire. sunt milioane de site-uri pe internet, deci sigur vei găsi multe informaţii despre ei. pe lângă asta, ştiu un blog drăguţ despre peruşi, făcut de o doamnă care a deţinut şi deţine şi în prezent aceste păsări. aruncă o privire pe aici, merită!
http://casacuperusi.wordpress.com/
Spor la citit!