| passion a întrebat:

de ceva vreme mi-a aparut pe pietrele din acvariu niste pete de culoare maro. am inteles ca sunt un fel de alge sau ceva de genu. ce fel se substanta sa cumpar de la pet-shop sa scap de ele? as dori sa-mi dati strict denumirea!

7 răspunsuri:
| eugem35 a răspuns:

Cumperi algezit si pui in acvariu noapte si stini lumina scoti pietrele si le speli le oparesti cu ap afiarta, apa nu se schimba in intregime un sfert din ea pentru ca schimbi ph apei si mor pesti eu schimbam apa la 6 luni si aveam multi pesti in acvariu si i-am tinut multi ani, cumpar un filtru mai performany si curatal la o saptamana pune putina sare grunjoasa in acvariu olingura la patru litri de apa sa nu fie sare iodata
multa bafta, cumpara cartea acvaristica practica si gasest multe informati utile daca ai acceasta placere sa cresti pesti in acvariu eu am avut cel mai frumos acvariu

| Didw a răspuns:

Buna.acelasi lucru am patit si eu.Erau pe pietre un fel de pete de culoare maro.la mine erau chiar pe fiecare piatra (m-am speriat cand am vazut). Am fost la un magazin(ma rog se gaseste si la PetShop daca tii neaparat) si am cumparat o substanta albastra.(nu mai stiu cum se numea. dar este intr-o sticluta mica si ea este albastra). Succes happy. Dai funditabatting eyelashes?

| Didw a răspuns:

PS: Aceasta substanta nu face rau pestilor happy ba chiar ii poate insanatosi!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cumparati o pereche de pesti "sanitari". Asta este treaba lor, se hranesc cu algele si cu depunerile din acvariu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti trebuie pastile ALGIZIT. Se pun cate doua pastile in apa, din doua in doua saptamani. Daca vrei sa vezi si alte discutii, intra aici http://forum.acvarist.ro/viewtopic.php?t=30790

| passion explică:

Am 3 sanitari

| roxanna_1751 a răspuns:

Dc nu te duci l magazin si intrebi vanzatorea?