| Evelinmariaa a întrebat:

Doresc sa imi cumpar un pui de labrador. Imi place foarte mult aceasta rasa. Stau la curte, iar cand va creste va trebui sa il leg. Este vreo problema cu asta? Ma refer daca aceasta rasa poate fi ținuta in lanț? Poate apara casa? Va rog sa imi dati cati mai multe detalii utile. Funda >:

Răspuns Câştigător
| Florinelx a răspuns:

Nu, nu e bine că sa-l legi. Aceasta rasa e pentru casa, nu pentru a fi ținut afara in lant. Dacă o sa-l ți legat, o să slăbească vizibil, și o sa fie trist! Părerea mea e că... Mai bine ii faci o "boxa" (tarc, cum vrei să-i zici), și ai grija ca sa ii dai zilnic drumu' măcar 15 minute, ca sa se energizeze el. Sper că te-am ajutat!

4 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Dacă îi faci un padoc, nu va fi nevoie să-l legi.
Normal, niciun câine n-ar trebui legat.
Sau, în cel mai rău caz - să-l pui „pe troleu" (lanțul să alunece pe un cablu lung dintr-un cap în altul al curții).

| christall a răspuns:

De ce sa il legi? Labradorul este una dintre cele mai blande rase, nu cred ca e pentru aparare.

| Ada78 a răspuns:

Nu inteleg de ce ar trebui sa il pui in lant. Daca il pui in lant pune-l in unul lung pentru a putea sa se plimbe.Nu cred ca ar fi o mare problema sa il ti in lant. Daca il dresezi incat sa fie mai agresiv cu oamenii necunoscti cu siguranta va putea apara casa de straini.Dar va trebuii sa il dresezi sa latre si sa muste (daca e nevoie) toti oamenii pe care nu ii cunoaste.

| ani2 a răspuns:

Nu este bine sa il ti in lant. Ai vazut cateii de pet shop, care sunt inchisii? Ei pana la urma se imbolnavesc si mor daca stau acolo. Imagineaza-ti ca ei mai au catelusi cu care sa se joace. Daca tu il pui in lant....Nu va fi bine pentru el.