| smartydsay a întrebat:

Buna,Iubitori de animale de pe TPU!
As vrea si eu mai multe informatii despre vaccinul pentru Tusea de Canisa(Traheobronsita Infectioasa) NOBIVAC KC sau altul...as vrea sa stiu la ce varsta se poate face, care este pretul pentru un asemenea vaccin si la ce cabinete din Targoviste sau Bucuresti se poate face(am intrebat deja in orasul meu dar nestiutoriii nu au auzit de asa ceva) si as vrea sa stiu daca ii pot face vaccinul daca cainele meu deja are aceasta boala.Tratamentul pe care il i-a acum isi face efectul dar peste doua saptamani il apuca iar, catelul meu continua sa aiba asta timp de 2 ani si incep sa am banuielii totusi ca nu ar fi vorba despre tuse de canisa...nu imi spuneti sa ma duc la veterinar pentru ca deja am fost! cer seriozitate.dau funda*
Multumesc anticipat pentru fiecare raspuns folositor!

Răspuns Câştigător
| RedNose a răspuns:

Poate fi vorba de tuse de canisa sau traheita. Amstaffita mea a avut una din ele, nu s-a cautat in amanunt fiindca tocmai fusese cupata si nu avea voie tratament medicamentos, fiindca deja primea tratament dupa operatie. I-am dat doar albastru de metis cu miere pe cerul gurii de 2-3 ori/zi si in 5 zile nu mai avea nimic. Vaccinul pentru tusea de canisa e foarte bun, normal se face de cand puiul este in cuib (de aceea se numeste de canisa), dar poate fi facut oricand. E in jur de 50 lei si in Bucuresti gasesti cam la toate cabinetele veterinare. Mie medicii de la acest cabinet mi-au recomandat vaccinul, dar inca nu i l-am facut http://aidvet.com/cabinet-veterinar-turbo-vet-2003/
Dupa ce ii trece mergi sa i-l faca, din cate stiu nu ar mai trebui sa revina boala.

| smartydsay explică (pentru RedNose):

Multumesc mult!

1 răspuns: