| Maria_Ralucamaria_1979 a întrebat:

Nu stiti cumva cum pot sa ii deosebesc sexul broastei mele testose (este o broasca testoasa cu tample galbene de Florida)

2 răspunsuri:
| sonya a răspuns:

Buna,

Pana la varsta de 2-3 ani nu poti afla sexul broscutei.

Sunt cateva semne pe care le poti observa, dar daca nu au ajuns cat de cat la maturitate nu poti sti cu exactitate.

Femelele sunt mai mari decat masculii, au coada si unghiile mai mici. Masculii au unghiile mari, coada mai mare, iar carapacea este mai bombatahappy

Pa, pa.

| xPervPufarina a răspuns:

Si eu am doua broaste testoase de Florida si deocamdata ele inca sunt mici. Nu le pot deosebi sexul dar o modalitate ar fi sa cauti pe internet semne ca o broasca e mascul sau femela. De-obicei din cate stiu eu, masculul e mai mare ca femela iar ghearele si labutele difera de la mascul sai femela. Dar daca inca sunt mici nu o sa iti poti da seama. Si o alta metoda ar fi sa te uiti la petele de pe burta. Sper ca te.am ajutat :*