| AllyPisicutza a întrebat:

Poate s-imi spuna si mie cineva cat traieste un caine de rasa Puggle, As vrea sa adopt un caine, un caine dragalas, loial, etc. Dar vreau un caine care sa traisca mult, am pierdut multi catelusi foarte repede de la adoptie si nu mai pot continua asa sad Cine stie informati despre caini Puggle si mai ales cat traiesc sa-mi spuna, Va rog dau Fundita garantat

7 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

Un caine de rasa se cumpara nu se adopta, mai ales rasa asta care nu e foarte intalnita in Romania. Cine crezi ca da 250e pe un pui apoi ti-l doneaza tie?

| AllyPisicutza explică (pentru RedNose):

Oare sti de unde as putea ca cumpar un caine?

| RedNose a răspuns (pentru AllyPisicutza):

Cea mai sigura sursa este canisa, dar una serioasa, care creste maxim 2-3 rase, nu premium, kris sau site-uri din astea caini-de-vanzare.ro
Din ce stiu eu, nu exista canisa ce creste aceasta rasa la noi in Romania si nici caini din ce am vazut eu acum in mare pe net. Ori iti iei dintr-o canisa din afara tarii aceasta rasa, daca iti permiti, daca nu, te sfatuiesc sa te reorientezi.
Caini care traiesc mult sunt cei de talie mica: chihuahua(18ani),pechinez(15 ani), yorkshire terrier(16ani)...
Ideea e ca nu vei stii niciodata cat o sa traiasca, chiar daca media e de 15 ani, poate sa moara si la 5 ani, il loveste o boala si moare sau poate sa-ti traiasca mai mult de 15 ani. Tu stii cand mori? Sunt copii care mor la 4 ani si babe, mosi care au 101 ani...deci nu ai o certitudine ca daca ai un caine care are speranta de viata de 15-18ani iti va trai pana atunci...

| lalaballet a răspuns:

Cam 10-15 ani

| andreirapid a răspuns:

Cat vrea el happy

| deny2013 a răspuns:

Traieste cam 10-15 ani.

| AleeMtf a răspuns:

Cainii de talie mica se maturizeaza mai repede, undeva la 10 - 15 ani happy!