| Stanciu_Tudor_1991 a întrebat:

Am o pisica siameza si i-au supt puricii tot sangele.Am fost cu ea la veterinar si mi a dat o pastila cu niste vitamine pe care i le dau.Ii mai dau carne de vita si apa cu seringa..nu prea vrea sa manance.Ce pot sa ii mai fac? ce pot sa ii mai dau? e foarte vlaguita..la un moment dat a inceput sa mearga si a cazut..nu se mai putea ridica, nu mai are putere.Ce pot sa ii dau sa si revina? ajutati ma va rog..va implor.

Răspuns Câştigător
| mnbvcxzzxcvnbm a răspuns:

Si eu am trecut prin aceleasi probleme cu pisicuta mea..Nu mai avea blana matasoasa, numai piele si os si foarte chinuita din cauza puricilor. Mai intai scapa de ei. Aroxol pentru casa (cu siguranta sunt si in casa) iar la pisicuta daca suporta macar o data pe saptamana baita cu apa calduta si cu sampon special de purici. Eu imi hraneam pisicuta cu un amestec din lapte, paine si foarte multa proteina din carne care la blender devenea un suc si cu biberonul ea manca. In aproape 4 luni si a revenit. Sa ii dai Frontline Combo pisicutei peste gat unde nu se poate linge care ajuta foarte mult. Iar prin casa dai cu Aroxol pentru insectele taratoare isi face efectul. Daca ai lesa poti plimba pisicuta pe afara dupa ce i ai administrat frontline pentru ca asa aproape toti puricii se vor duce afara pe iarba sau pe beton. Am fost prea zgarcita pentru ca sa o duc la un medic veterinar asa ca prin experimente pe aproape toate genurile de produse (lesa antipurici nu isi face efectul, pudra doar prin casa si daca nisipul este cu miros de lavanda intensificat atunci puricii din excremente nu vor supravietui prea mult). Puricii sunt ca hopa mitica, credeai ca au disparut? Hopa ca revin si tot asa pana iti doresti sa razi blanita dar nu fa asta. Cel mai bine ar fi ca sa te duci la un medic veterinar sa ii faca consultatii, vaccinuri si tot ce ii trebuie. Sper ca am ajutat cat de cathappy

P:S: din iunie pisica mea si a revenit si acum este bine sanatoasa dar puricii au revenit si de aceea iti spun sa ii administrezi frontline in fiecare luna sa nu faci pauza altfel vor reveni cu tot cu probleme. Ai grija ca s ar putea ca pisicuta sa are si anemie de la purici, ai mare grija si fa i consultatii

1 răspuns:
| dannys a răspuns:

Forteaz-o sa manance si mai incearca sa ii dai lapte.Trebuie sa manance ceva si carnea de vita t-ia recomandat-o veterinarul? Cum este carnea de i-o dai cruda fiarta preparata in sos special pentru pisicii?