| CostelFttw a întrebat:

Buna seara!
Ma aflu in trista situatie in care zilele trecute am observat o inflamatie in zona gingiei la catelul meu. Respectiva inflamatie a inceput sa se mareasca pe zi ce trece, acum aflandu-se intr-o stagnare sa zicem.
Primul meu gand a fost la o tumora, lucru care mi s-a adeverit astazi la un cosult la medicul veterinar.
Operatia este posibila pentru extragerea tumorei, fiind intr-o zona usor accesibila, prolema consta in varsta inaintata a catelului, are undeva in jur de 13 ani, iar din spusele veterinarului, operatia este posibila, dar cu ceva riscuri (decesul).
A mai intampinat cineva o problema de genul? Cum sa procedez? Catelul a fost intodeauna foarte energic, nu a avut precedente medicale.
In mintea mea este urmatorul lucru:
Daca nu o operez o sa moara din cauza cancerululi oricum, iar daca o operez exista o sansa sa traiasca si chiar daca moare in timpul operatiei macar nu o sa chinuie.
Domnul doctor mi-a spus ca a mai avut un caz cu un catel de 14 ani si s-a trezit cu bine din anestezie.

4 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Păi și-așa deja de chinuie, și în timp se va chinui și mai mult.

| ReddY25 a răspuns:

Îmi pare foarte rău.

| Eireann a răspuns:

Eu as opta pentru operatie. Da, orice interventie medicala are riscuri dar trebuie sa faci alegerea care ii ofera cele mai bune sanse la o viata de calitate.

| Xox0 a răspuns:

Sunt riscuri, dar gandeste-te ca moare fara operatie oricum.