| BigGeo04 a întrebat:

Bună seara, TPU am un cățel de talie mica de 2 ani, l-am adus la oraș pentru că m-am mutat si de 3 sunt cu el, îl scot afara in fiecare zi dar încă e anxios, mânca, bea apă, doarme, face pipi... Dar cea mai mare problema este că nu merge cu scaun afara ce pot face?

Răspuns Câştigător
| ioana748 a răspuns:

O sa se acomodeze. Ai putina rabdare.happy

| BigGeo04 explică (pentru ioana748):

Mulțumesc Ioana ❤️

| ioana748 a răspuns (pentru BigGeo04):

Cu placere, am doi catei si stiu ca trebuie putina rabdare cu ei.
Multumesc pentru funda ❤️

| BigGeo04 explică (pentru ioana748):

Te înțeleg... Ei sunt copilași noștri trebuie sa avem grija de ei și să fim precauți cu orice... Cu plăcere ❤️ folosesc și eu acest site așa cum știu așa că oricine merita apreciat când este ajutat de cineva ❤️❤️❤️. O seară frumoasă

| ioana748 a răspuns (pentru BigGeo04):

Da,sunt copilași si trebuie tolerati. Dar, na, suflete care te iubesc necondiționat.
Se va adapta in timpul lui si va face afara nevoile.Acum ca vine sezonul cald poti face plimbări mai lungi si asta va folosi in proces.
Multa bafta, ❤️

6 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.De 3 zile sau 3 saptamani, luni? Dureaza ceva pana cand animalele sunt dresate, trebuie investit timp si efort, mai ales cand se face o asemenea schimbare stresanta, de la tara la oras.Succes.

| medicveterinarbucuresti a răspuns:

Cand vorbim de educatie si dresaj, rutina poate ca este cel mai important lucru ce trebuie luat in considerare. Programul de rutina il invata ca exista momente pentru a manca, pentru a se juca si pentru a-si face nevoie. Cand spunem rutina, ne referim la faptul ca tu si cainele tau ar trebui sa stiti cu exactitate cand iesiti afara si anume:

imediat dupa ce va treziti dimineata, dar si inainte de culcare. De preferat sa fie cam aceleasi ore;
dupa fiecare masa ce ar trebui sa fie la ore exacte;
dupa o sesiune de joaca sau pur si simplu sa va stabiliti o rutina de iesit afara la ora pranzului;
Legat de frecventa urinarii, lucrurile stau diferit de la o varsta la alta. Cu cat este mai mic, cu atat frecventa urinarilor este mai mare, spre exemplu un caine de 3 luni nu se poate tine mai multe de 2 – 3 ore, asadar el trebuie scos mult mai des afara. Este de preferat ca atunci cand sunt mici si pana se vor obisnui sa ceara afara, cainii sa fie scosi la fiecare 2 ore (cu exceptia perioadei de noapte).

Un caine adult ar trebuie sa aiba intotdeauna apa la discretie, iar hrana poate fi impartita in 1 – 2 mese la aceleasi ore / zi (in functie de talie). Un puiut de caine in general are nevoie cam de 3 mese pe zi, iar o data cu dezvoltarea lui, acestea se reduc la 1 – 2 mese.

Inainte de culcare cu aproximativ 2 ore, ii poti lua castronul cu apa pentru a reduce probabilitatea de a avea nevoie la toaleta pe timpul noptii.

https://www.veterinarladomiciliu.ro/......oie-afara/