| RappMusicc a întrebat:

Buna Seara TPU! Mi-am cumparat un Ciobanesc Mioritic de 1 luna jumate si as vrea sa stiu cum il pot invata sa execute : "SO PE EL "(dar nu cu membrii familiei ) si cum il pot invata sa fie rau cu persoanele straine NU cu membrii familiei si cand e cineva strain cu mine si cu mama / tata / bunica / bunicul in curte sa nu ii faca nimic? Dau funda? Ce nume sa ii pun? E catelusa.

Răspuns Câştigător
| RedNose a răspuns:

Ciobanescul Mioritic este un paznic inascut,deci nu va fi nevoie sa-l inveti acest lucru,mai ales de la aceasta varsta nu vei putea,fiindca e foarte mic. Aceasta rasa considera o singura persoana stapanul lui,astfel incat cainele de mic trebuie sa invete unde ii este locul in ierarhie,trebuie sa inteleaga ca el se afla pe ultimul loc,tu impreuna cu familia ta fiind pe primul loc. Daca il inveti sa atace poate deveni foarte agresiv sau poate sa atace pur si simplu. Comanda atac poate fi invatata doar de un dresor,dupa ce i se face cainelui un test inainte sa vada daca e echilibrat,altfel nu.
Deci, sfatul meu este s-o lasi asa, fiindca va face paza din instinct.
Nume nu prea stiu, dar zic ce-mi vine acum in minte:
Alma
Minnie(se citeste mini) e un nume amuzant, este exact contrariul cainelui(liviu varciu are un cane corso care poarta numele de minnie)
Lola
Caila

3 răspunsuri:
| MytzaMytz a răspuns:

Pai ar trebui sa il duci la un instructor canin, mie imi place numele "Hera" simbolizeaza o zeita si e frumos, baftawinking

| tracicus a răspuns:

Sasha!, cainele nu o sa fie rea daca e invatat de mic cu multi oameni... trebuie sa stea doar cu membrii famimiei, nu lasa pe altcineva sa se joace cu ea, si nu o sa devina rea, doar pela 8-12 luni... Daca te mai pot ajuta si cu alt ceva?

| westie21 a răspuns:

Mai asteapta sa creasca...acum la 1 luna e mult prea mic ca sa il inveti sa faca macar ceva. asteapta. dresajul se incepe de regla pe la 5-6 luni. si nu te speria...nu e prea tarziu happy