| VasiDobie a întrebat:

Am niste intrebari legate de Akita adresate, in special, celor cu experinenta cu aceasta rasa:
1) Cum se comporta cu stapanul sau si cu ceilalti membrii ai familiei?
2)Daca va avea ocazia sa fuga din curtea lui o va face?
3)Cum se comporta cu alte animale si pasari din curte?
4)Cum va reactiona cand vede un strain alaturi de stapan in curte? Dar daca il vede singur?
5)Va prezenta forme de agresiune fata de stapani chiar daca este crescut corespunzator?
6)In comparatie cu un ciobanesc mioritic care are nivelul de agresivitate mai ridicat?
7)Se va intelege cu un alt caine "vechi" sau poate mai multi din curte la maturitate daca el este acceptat de acestia cand e pui?
Funda&_Multumiri!

Răspuns Câştigător
| Talmacel_Alexia_1999 a răspuns:

1.Acestia sunt calmi si nu isi musca stăpânii sau membrii familiei.Aici nu este nicio problema.Nu prezinta semne de agresiune.
2.El va fugi doar daca este maltratat.Dar totusi trebuie sa ai grija ca sa nu fuga.
3.Depinde de caine.Dar cu alti caini se comporta bine, nu ii musca.
4.Nu va reactiona rau deloc.Acesta este un câine cuminte, nu este un câine rau.
5.Nu va fi agresiv deloc cu nimeni.Acesti caini nu mausca si nici nu vor musca niciodată.Ei sunt alături de stăpân, iubindu-i si respectându-i.
6.Nici un câine nu este agresiv.Cainii sunt agresivi doar daca sunt maltrattati sau cineva din familia lor(a câinilor) a fost maltratat.Nici un câine nu este rau. Akita nu sunt rai.Ciobanescul mioritic nu este agresiv.Dar ti-as recomanda sa iei un Akita dar daca vrei de paza poti sa iei ciobanescul dar si ciobanescul trebuie sa fie iubit pentru ca nu iti va face nimic rau.
7. Daca ceilalți caini il vor accepta si acesta va fi de acord sa ii accepte.Chiar daca nu este obisnuit de mic acesta tot ii va accepta.In concluzie ii va accepta mereu.Dar trebuie sa ii iubesti pe fiecare la fel ca sa nu fie gelosi happy

P.S. Ma pricep la caini foarte bine si stiu multe despre ri.Am chiar si o carte si ma documentez mereu despre câini.Are si o cunostinta de a mea akita si sunt la fel cum ți-am zis.Trebuie sa mă iei in serios si sa mă crezi.Tot ce am zis este adevărat.Chiar si partea ca acesti caini nu musca niciodată dar sunt mici foarte mici sanse sa niste daca este chinuit si maltratat.
Sa nu il Tii legat pentru ca este o rasa calma si nu este nevoie sa fie legat.Dar când deschizi o poarta mare sau ceva ar trebui sa il Tii ca sa nu plece.Dar trebuie sa faci asta doar la început pana se obisnuieste adica in maxim doua săptămâni.Ai putea sa il dresezi ca sa fii sigura.Dar sa ai grija sa il dresezi bine si cu calm.Tot ce ai întrebat este depinde de stăpân daca este bun stăpânul, ii da de mâncare si apa, il iubeste, il plimba, ii da jucării si nu il bate este perfect pentru ca asa câinele o sa fie un prieten fidel si care va iubi mereu.Nu este adevărat ca câinii sunt rai asa spun oamenii pentru ca acei oameni ii bat si ii maltrateaza si de asta câinii devin rai, altui de pe strada sau din alata parte sunt dresati sa se bata si lumea spune ca câinele rau.

Sa ai grija de el si sa il iubesti! Asta contează cel mai mult!

Funda?

1 răspuns:
| alex495 a răspuns:

Uite, depinde cum a fost dresat/,, obisnuit" cainele ok? Daca lasi poarta deschisa normal ca o sa iasa din curte, asa sunt animalele, dornice sa exploreze.
depinde de stapan, daca o sa l ti legat undeva in fundu' curtii normal ca o sa fie mai agresiv cu oricine se apropie inclusiv alte animale.
Si inlegatura cu ultima intrebare, daca va fi acceptat la maturitate nu vor fi probleme.
Totul depinde de cum il cresti tu, asta e tot secretul si se aplica la orice rasa. E o prostie,, cainele e agresiv bla bla bla". Pai e agresiv ca tu ca stapan l ai vrut asa, nu i ai oferit afectiune destula ( il ti legat, il hranesti si atat) si ai dorit sa fie un caine de paza, nu un caine pur si simplu, de aia ataca oamenii pe strada.