| Bianca2121 a întrebat:

Am cumparat un acvariu. Si vreau sa il amenajez cat de natural pot. Ma intrebam pentru nisip sau pietris trebuie sa il cumpar sau pot sa il iau de exemplu din curte si sa il spal? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| LaLaura a răspuns:

Te-as sfatui sa cumperi mai degraba, iar daca vrei musai sa iei din curte trebuie fiert. Eu mi-am omorat toti pestii din acvariu acum vreo 15 ani cand am luat nisip de pe plaja ( l-am spalat, dar nu l-am fiert).
Deci mai bine cumparat ( doar il speli) sa fi 100% sigur e sanatos pentru pesti.

| Bianca2121 explică (pentru LaLaura):

Multumesc! Dar as vrea sa incerc cu el din curte pentru ca inainte sa pun aceasta intrebare am fost la cel mai apropiat petshop si nu am gasit nisip sau pietris si acea femeie de acolo mi-a dat ideeasa il iau din curte. Tu ai incercat si cu el fiert?

| Bianca2121 explică (pentru LaLaura):

Tu ai incercat si cu pietrisul fiert?

| LaLaura a răspuns (pentru Bianca2121):

Nu am incercat cu pietrisul fiert, dar trebuie fiert pentru a nu mai exista nici un microb. Momentan am un bol cu 2 pestisori si le-am cumparat pietris de la pet- shop si niste pieticele din plastic ( care gasesti sa iti pui in casa ornament). dar nu le-am fiert, doar spalat ( oricum plasticul se topea la fiert), si pestisorii mei au aproape 2 ani, deci e in regula daca speli cel cumparat. Dar pentru cel din curte tind sa cred ca trebuie neaparat fiert.