| fataciocolata a întrebat:

Buna TPU.Am gasit pe strada un pui de pisica micut, are pana in 2 luni.Mi s-a facut mila de el si l-am adus acasa.Pana acum i-am dat sa manance bucatele mici de parizer si lapte.Ce-as putea sa-i dau altceva? Baie ii pot face? Daca mai stiti si alte chestii despre cresterea puilor de pisica, spuneti-mi va rog.Multumesc mult, funda!

Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Nu incerca sa ii faci baie inca, este destul de micut. Ai putea sa ii faci cam peste o luna, din cate stiu pisicile pot fi imbaiate cam pe la doua, trei luni.
Cat despre alimentatie ii poti lua conserve ori pliculete de mancare umeda de la magazin pentru juniori si le poti alterna cu lapte.
De asemenea, incearca sa il pregatesti si sa il inveti sa faca la litiera. Ii poti lua putin pamant daca ai posibilitatea in primele zile sau poti incepe direct cu nisipul amenajat pentru ei. Ai grija sa il lasi la vedere si sa il mai duci acolo din cand in cand. Cu timpul va invata sa faca acolo.

3 răspunsuri:
| Jenni33 a răspuns:

Ce tip de mancare este potrivita pentru puiul de pisica?

Raspunsul la aceasta intrebare este oferit de Mindy Bough, senior director in cadrul Societatii Americane pentru Prevenirea Cruzimii fata de Animale, care subliniaza importanta hranei industriale de calitate. "Nu recomand branduri generice, ci cumparati de la o companie de renume, la sfatul medicului veterinar. Cercetarile au aratat ca o astfel de mancare este o sursa reala de sanatate", spune Bough.

Pe de alta parte, mancarea preparata in casa nu ar trebui data pisoiului. Majoritatea mancarurilor facute din carne nu au calciu, ceea ce duce la un dezechilibru mineral care poate cauza hiperparatiroidism, o boala comuna la pui. "Daca hranesti pisoiul cu mancare facuta in casa, vorbeste cu medicul veterinar sau un consultant pentru a-ti da proportiile necesare pentru cresterea lui", recomanda Bough.

Hrana uscata sau umeda?

Dieta pisicului nu trebuie sa fie bazata doar pe mancare uscata, ci sa includa si conserve. Dintii lui sunt inca foarte mici si nu poate mesteca foarte bine mancarea. De aceea, poti combina hrana uscata cu cea umeda, asigurandu-te ca primeste nutrienti suficienti.

| Naomi_Nao_1997 a răspuns:

Buna! Cumpara-i pliculete junior. In legatura cu baita, nu ii asculta pe nici unul. Daca pisoiul este infestat de purici FA-I BAIE!

| LoveStarNot a răspuns:

Daca vrei sa ii faci baie sa folosești un sampon special pentru pisici (informeaza-te pe internet despre cum sa ai grija de o pisica ) cat despre alimentatie poti sai dai lapte, pateuri pentru pisici (dupa ce creste mai mare) eu i-am dat pisici mele cred ca le sti i-am dat Frischy (scuze pentru greseala nu stiu cum se scrie ) sunt niste pliculete cu carnita si morcovi fierti sau dai mancare speciala pentru puii de pisica gaseti multe in comert
sper ca te-am ajutat