| Qutuz a întrebat:

Bună TPU! Am o problemă cu pisica mea. De ieri miaună când vrea sa se pună jos. Am văzut că are o durere puternică baza cozii. Nu știu ce să fac că pare rau! Ajutor!

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Posibil sa aiba coada rupta, sau sa fie constipata
Verifica-i usor coada, atingand-o pe toat lungimea ei, cu degetele, dar fara sa apeci, ca sa vezi daca este rupta sau are vre teapa ori vreo capsua pe ea.

Daca sta cu coada in jos, este posibil sa fie constipata si atunci totul se rezolva cu putin dovleac fiert si pisat precum piurel, care se amesteca jumate-jumate cu hrana pisicii din conserva, sau cu niste pui fiert si taiat marunt si i se da 2-3 mese pe zi dina cel amestec.

| dullcat a răspuns:

Mergi la medicul veterinar.El este in masura sa spuna ce are exact, dupa un control.

| Furnicuta000 a răspuns:

Cauta sa vezi daca are vreo fractura in zona cozii sau daca are pielea inrosita, cu eruptii etc. Dar cel mai probabil e in calduri pentru ca asa fac cam toate pisicile. E un proces firesc dar ea e nelinistita si face urat. Solutia la asta (si in general daca nu vrei sa faca pui) e sa o sterilizezi. Daca nu ai sterilizat-o pana acum, trebuie sa mergi la un cabinet veterinar si procedura costa cateva sute de lei. Asta daca e pisica. Daca e motan, nu e necesara sterilizarea

| dullcat a răspuns (pentru Furnicuta000):

Si la motani este necesara castrarea, fiindca altfel isi vor marca locul prin casa si nu mai scapi niciodata de acel miros.Plus ca devin agresivi si agitati, miauna zgomotos, iar daca au ocazia sa iasa afara dupa femele, o vor face-o.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru dullcat):

Eu mi-am castrat motanii (am 2) dar nici inainte de castrare nu faceau in casa (am litiera in curte), cred ca e o problema mai mare la cei care stau numai in casa, in apartament. Si se cunoaste ca nu mai au instinctul de imperechere dar a ramas instinctul de vanatoare ca tot vor sa iasa sa se plimbe dar nu ii las sa iasa din curte